5 nejčastějších problémů s čočkami – jak na ně?

Sdílejte:
Businesswoman has eye pain

Zarudlé oči

Jedním z důvodů zarudlých očí při nošení čoček může být jejich špatný výběr. Kontaktní čočky musí na vašem oku přesně sedět a tak byste jejich výběr neměli podcenit. Nezapomeňte, že čočka by měla sedět na střed rohovky. Zarudnutí očí bývá prvním varováním, které může následovat samotný zánět očí. Zarudlé oči může způsobovat i nízká prodyšnost čočky. Než si čočky pořídíte, ujistěte se tedy, že nejde o starší typ, který se vyznačuje právě nízkou propustností kyslíku. Máte pocit suchého oka? I to může být důvod jeho zarudnutí. Když nemá oko dostatek vlhkosti, můžete cítit pálení či řezání. V tomto případě zkuste zvolit čočky, které zaručují vyšší lubricitu nebo pomocníka v podobě umělých slz. Dejte si ale pozor na kapky zmírňující zarudnutí očí. Nejedná se o řešení samotné příčiny a jejich časté užívání může váš problém naopak zhoršit.

Zamlžené vidění

Tento problém se nejčastěji vyskytuje při špatném určení dioptrií čoček. Tomu zabráníte pravidelnými návštěvami u očního lékaře, který vám přesně řekne, jaké čočky potřebujete. Zamlžené vidění ovšem může způsobovat i spaní s čočkami. Pokud si čočky před spaním nevyndáváte, dbejte alespoň na jejich zvlhčení pomocí prokapání roztokem. A nezapomeňte… Čočka, kterou si do oka nasazujete, musí být vždy čistá! Používejte proto roztok i pro jejich desinfekci.

Pálení očí

Pálí vás při nošení čoček oči? Možná používáte nevhodný roztok. Nezapomeňte se poradit s lékařem o správném roztoku pro vaše pohodlné nošení.  Za pálením očí ale může stát i běžná hygiena. Dbejte tedy na pečlivé mytí rukou před aplikací čoček. Některé příčiny pálení očí lze ovlivnit jen z části. Každý se někdy pohybuje v zakouřeném prostředí nebo přijde od styku s chlorem. V těchto případech nezapomínejte na proplachování čoček v roztoku.

Řezání očí

Jedním z častých problémů je i řezání očí. V tomto případě se ujistěte, jestli není vaše čočka natržená, nebo pod čočkou není nečistota. Ačkoli se to zdá být jednoduché, někdy se stává, že si čočku nasadíte obráceně. I v tomto případě hrozí pocit řezání v oku. Než začnete všechny tyto příčiny řešit, zkontrolujte si datum expirace samotných čoček!

Tlak v očích

Tlak v očích, obvykle doprovázen bolestí hlavy, je nejčastějším důsledkem špatně zvolené dioptrické hodnoty čočky. Pokud máte čočky zvolené správně a i přesto pociťujete podobné obtíže, určitě navštivte svého lékaře.

 

Máte jiný problém s nošením čoček? Napište nám, rádi vám pomůžeme!

Sdílejte: