Astigmatismus

Sdílejte:

Astigmatismus postihuje až 2/3 populace. Až 45 % lidí, kteří potřebují korekci zraku, má určitý stupeň astigmatismu. Toto onemocnění Jedná se tedy o relativně častou refrakční vadu způsobenou nepravidelným zakřivením rohovky nebo čočky, kdy rohovka nemá pravidelný kulový tvar, ale je v jedné ose nebo v obou dvou více či méně zakřivená.

Nepřesné zaostření při astigmatismu

Takto vypadá nepřesné zaostření oka při astigmatismu

Příčinou astigmatismu je nerovnoměrné zakřivení některých optických ploch oka, nejčastěji oční rohovky. U astigmatismu totiž není rohovka pravidelná a nepřipomíná kulatý míč, ale spíš šišku, neboť je v jedné nebo v obou dvou osách více či méně zakřivená. V podstatě se jedná o to, že některá optická plocha oka (většinou rohovka) nemá pravidelný (kulovitý) tvar.

Paprsky světla pak z důsledku astigmatismu ze všech směrů procházející rohovkou se pak rozdílně lámou a na sítnici se nedokážou spojit do jednoho bodu. Výsledkem je pak rozostřené a deformované vidění.

Korekce astigmatismu

Astigmatismus je korigován cylindrickými skly. Cylindrické sklo je nastaveno podle zakřivení čočky tak, aby v některých místech zmenšovalo a v některých zvětšovalo. Tím dochází k tomu, že osoba trpící astigmatismem může vidět prakticky stejně dobře jako osoba, která astigmatismem netrpí.

Korekce této vady je možná také pomocí torických anebo sférických kontaktních čoček. Sférických čoček se využívá v případě, kdy se jedná o nízký stupeň astigmatismu („šišatost“ rohovky je minimální).

Pro pokročilejší formy astigmatismu se pak využívají speciální tórické kontaktní čočky (PureVision2 for Astigmatismus, SofLens Toric).

Torické kontaktní čočky mají speciální design, který zaručuje správnou stabilizaci čočky na oku. Čočky PureVision 2 for Astigmatismus a SofLens Toric mají jedinečný Lo-Torque Design, který zajistí stabilitu čočky, ostré vidění, pohodlí při nošení a snadnou aplikaci. 

Při korekci astigmatismu je pak velice důležitý individuální přístup, protože výsledná korekce bývá často kompromisem mezi dobrou zrakovou ostrostí a binokulární snášenlivostí (tedy tím, zda se vám po zapojení obou očí obraz správně zobrazuje a nezpůsobuje zkreslené vidění, kdy jedno oko zkrátka vidí trošku jiný obraz).

V mnoha případech se astigmatismus vyskytuje také společně s krátkozrakostí nebo dalekozrakostí.

Astigmatismus totiž díky šišatosti rohovky ovlivňuje vidění na blízko i do dálky a kvalita vidění se tedy odvíjí od velikosti (stupně) vady. Nízké postižení nebývá patrné, u vyšších stupňů astigmatismu se objevuje snížená ostrost vidění, zhoršené vnímání detailů a kontrastů, pokřivený a deformovaný obraz, což často vede k   zaměňování některých písmen a znaků, například 3 za 8, M za H či N, P za F, K za X.

Další možností korekce astigmatismu je chirurgický zákrok (laserová operace nebo se využívá nitroočních zákroků – například nářezů rohovky).

Samotná astigmatická vada bývá převážně vrozená, nebo dojde k jejímu vzniku po oční operaci, nebo po úrazu oka. Vliv na vznik astigmatické vady může mít také vyšší nitrooční tlak.

Příznaky astigmatismu a jak se dozvím, zda trpím astigmatismem?

K prvotním příznakům astigmatismu patří šilhání, únava, bolesti hlavy a rozmazané vidění. Ve většině případů je astigmatismus doprovázen krátkozrakostí nebo dalekozrakostí.

Astigmatismus je obvykle diagnostikován až po důkladném vyšetření očí.

Bude se můj zrak dále zhoršovat?

Časem se může astigmatismus pomalu zhoršovat, ale celkově během života zůstává relativně stabilní a nemění se v čase.

Foto:

http://cs.wikipedia.org/wiki/Astigmatismus_(medic%C3%ADna)#/media/File:Astigmatism_text_blur.png

Sdílejte:
Kluci a holky z Bausch + Lomb

Jsme tým. Fascinují nás lidské oči. Máme rádi čočky a vše kolem nich. Pracujeme pro Bausch + Lomb. A snažíme se pomáhat a radit všem, kdo milují kontaktní čočky stejně jako my.