Barevný kaleidoskop

Sdílejte:

Včera si uspěchaný moderní člověk v roce 2010 přečetl článek na blog.sosovka.sk. Dobře udělal, protože nikdy v životě nenosil kontaktní čočky, a tak hned zavrhl myšlenku objednat si je přes internet. Rozhodl se navštívit svého očního lékaře.

Teď sedí v kanceláři zavalený papíry a rozmýšlí, jaké to bude, až už na jejich přečtení nebude potřebovat brýle, které se mu věčně špiní a které i tak v té haldě papírů nikdy nemůže najít. Jaké to bude, když už nebude muset pozorovat ten typický úšklebek na tváři každé své „stránky“, vyvolaný pohledem na jeho jmenovku. Nemůže přece za to, že se jmenuje pan Indický a nosí brýle.

Neodolá a použije google… Do okénka vyhledávače zadá čočky, stačí enter a potom… se příšerně lekne, neboť to, co mu vyhledávač vyhledá, je „dalekohled“, „Paris Hilton“ a „kocour Ernest“.

Dalekohled evokuje v zájemci o čočky bolest – bolest pramenící z představy zvládnutí procesu aplikace „dalekohledových čoček“ do očí. Paris Hilton evokuje v zájemci o čočky totéž co dalekohled. A kocour Ernest zájemce o čočky pobaví – pobaví ho skutečnost, že kocour Ernest, žijící v Anglii, nosí čočky, protože brýle by mu padaly z kočičího čumáku. A že „po nasazení kontaktních čoček se opět může dívat na svět, ačkoli už možná pozbyl osm kočičích životů.“ 

Nakonec přijde pan Indický k očnímu lékaři se žádostí o barevné kontaktní čočky… 

Oční lékař mu vysvětlí, že barevné čočky může nosit každý, kdo nemá extrémně zakřivenou rohovku. Pan Indický se zatváří nerozhodně při úvaze nad tím, jestli si vybrat krycí čočky, které mění barvu oční duhovky, anebo tónovací čočky, které zlehka zvýrazní barvu jeho očí anebo překryjí velmi světlou duhovku.

Oční lékař se obligátně zasměje poznámce pana Indického o růžové barvě čoček, kterými by se rád podíval na svou výplatní pásku, a sestra v ambulanci odvrátí oči k sterilnímu stropu ambulance. I přes to, že sama nosí tmavé barevné kontaktní čočky, vidí strop stále stejně bílý.

Pan Indický si vybírá z čoček Soflens Colors od Bausch and Lomb… Modrá, zelená, fialová, šedá, oříškově-hnědá… Kombinuje, lékař ho upozorňuje, že výsledná barva jeho duhovky v konečném důsledku závisí na původní barvě jeho očí, a usmívá se, kroutí hlavou. Ale pan Indický se už rozhodl. Nedá se přemluvit na jinou, podle lékaře vhodnější barvu.

Pan Indický přichází domů, nasazuje si nové, barevné soflensky. Je to jednoduché, žádné dalekohledové čočky. Díky návštěvě u odborníka sedí jako ulité. Oči pana Indického září štěstím… svítí mu v nich barevný kaleidoskop. Má stejný efekt jako čínská zeď – též ho lze vidět z Měsíce. Pan Indický je naneštěstí barvoslepý, ale jeho „stránky“ ne. Zůstává jen otázka, kdy sám přijde na to, čím se „stránky“ baví, když pan Indický už brýle nenosí…

Sdílejte:
Kluci a holky z Bausch + Lomb

Jsme tým. Fascinují nás lidské oči. Máme rádi čočky a vše kolem nich. Pracujeme pro Bausch + Lomb. A snažíme se pomáhat a radit všem, kdo milují kontaktní čočky stejně jako my.