Barvoslepost, porucha barvocitu

Sdílejte:

O barvosleposti se příliš nemluví, málokdo jí přiznává a na druhých se těžce poznává. I přesto jde o velmi rozšířenou poruchu, kterou trpí přibližně 9 % světové populace. Barvoslepost postihuje zhruba 7 % mužů a méně než 1 % žen. Přiblížíme vám, jak barvoslepost vzniká a jak můžete tuto vadu odhalit.

Jak vzniká barvoslepost?

Barvoslepost, odborně nazývaná jako daltonismus, je porucha barevného vidění lidského oka. Odborný název je odvozen od jména anglického přírodovědce Johna Daltona, který touto poruchou trpěl a vědecky jí popsal v roce 1794. Barvoslepost je způsobena poruchou buněk sítnice, nazývaných čípky, které jsou zodpovědné za vnímání barev. Pro každou základní barvu, jako je zelená, červená, modrá, existuje jeden druh čípků. Nejčastějším příkladem je neschopnost rozlišit červenou, zelenou a modrofialovou barvu, méně častá je barvoslepost na žlutou a modrou.

Dědičnost poruchy

Barvoslepost je obvykle vrozená porucha, která se dědí. Dědičnost barvosleposti je vázaná na pohlaví, přenašečky nemoci jsou ženy, mají 50% riziko, že jejich synové budou barvoslepí a 50% šanci, že dcery budou rovněž přenašečky.

Příznaky barvosleposti

Rozdíly ve vnímání barev mohou být minimální, a proto není jednoduché tuto vadu odhalit. Naštěstí pro jedince nepředstavuje příliš velký handicap. Lidé s touto poruchou nemůžou vykonávat povolání profesionálního řidiče a měli by si dávat pozor v silničním provozu.

  • Obtížné rozlišení barev
  • Neschopnost rozlišit odstíny a tóny stejné barvy
  • Rychlý pohyb očí

Test barvosleposti

Zkoušku svého zraku můžete provést pomocí Ishihararova testu na barvoslepost, jsou to testy, které mají odhalit druh a rozsah poruchy barvocity. Používají obrazy složené z teček různých barevných odstínů. Pokud se podíváte na níže uvedený obrázek, za denní světla člověk se zdravým zrakem vidí číslice. Člověk, který má poruchu barvocitu v červené a zelené oblasti, tyto čísla nepřečte, toto je nejčastější porucha.

Podívejte se na obrázky a zkuste rozeznat čísla v kruhu. Podařilo se vám?

Dollarphotoclub_test_barvoslepost

 

Sdílejte: