Bílá hůl se týká nás všech

Sdílejte:

Zaregistrovali jste, že tento týden, konkrétně 15. října, byl Mezinárodní den bílé hole? Vyhlásila ho Světová unie nevidomých (WBU) v roce 1964. Evropský regionální výbor Světové rady pro blaho slepce na návrh Francouzky Guilly d’Herbemontové zavedl bílou hůl jako výhradní označení pro nevidomé ve všech zemích.

Bílá hůl, symbol slepoty a slabozrakosti, umožňuje postiženým pohybovat se samostatně na veřejném prostranství. Jenže ne vždy je tomu zcela tak. Nevidomí chtějí být díky bílé holi vidění, ale my, co zrak máme, je často vědomě či nevědomě přehlížíme. Řeč je zejména o řidičích, kteří takové chodce na přechodu pouštějí pouze zřídka. Sami ale možná nevědí, že se dopouštějí přestupku, za který mohou být pokutováni.

Nejde ani o ty pokuty, ale o to, že bychom měli tyto osoby respektovat a usnadňovat jim pohyb po světě. Vždyť si jen představte, že chcete přejít přes silnici se zavřenýma očima nebo v úplné tmě. Jediné, na co se můžete spolehnout je sluch a instinkt, zda přejít přes přechod nebo ne. Stávají se dokonce situace, kdy vás pustí jedno auto, ale ve vedlejším pruhu vás druhé auto div nesrazí, jakoby se nic nedělo. Tématu se věnovali i v hlavních zprávách, kde samotní nevidomí lidé potvrdili, že někdy to hraničí až s hazardem, když chtějí přejít přes silnici.

Proto je i tento můj blog apelem na nás všechny: když uvidíte bílou hůl nejen při přechodu pro chodce, vzpomeňte si, jak to mají tito lidé těžké, zpomalte a pomozte. Za zastavení či podání pomocné ruky nic nedáte, ale ten dobrý pocit, že jste někomu pomohli, vás bude těšit ještě dlouho, věřte mi.

Do brzkého psaníčka,

Vaše adminka

Sdílejte:
Kluci a holky z Bausch + Lomb

Jsme tým. Fascinují nás lidské oči. Máme rádi čočky a vše kolem nich. Pracujeme pro Bausch + Lomb. A snažíme se pomáhat a radit všem, kdo milují kontaktní čočky stejně jako my.