Blistr

Sdílejte:

Jedná se o umělohmotný obal (přesněji řečeno jde o plastovou vaničku s roztokem, ke které je důkladně přilepeno aluminiové víčko).

blisterpack1Blistr představuje přepravní pouzdro, malou vaničku s roztokem, ve kterém lze zakoupit sterilní kontaktní čočku. V tomto pouzdře se uchovávají nové kontaktní čočky do té doby, než jsou poprvé rozbaleny.

Po otevření se musí blistr vyhodit, v žádném případě jej nelze používat jako náhradu za klasické pouzdro. Protože roztok v obalu nemá žádné desinfekční účinky, a proto nenahrazuje roztok pro každodenní uchovávání a čištění čoček. Jakmile blistr otevřete, od této doby čočkám ubíhá doba použitelnosti.

Blistr je zpravidla uložen v (papírové) krabičce. Jak na blistru, tak na krabičce jsou zapsány informace o daném typu kontaktní čočky, a to pomocí zkratek a značek. Pokud tedy náhodou zapomenete počet dioptrií, správné zakřivení čoček, tak tohle vše lze nalézt právě na blistru.blisterpack2

Na obalu zpravidla je uvedená značka (třeba Bausch + Lomb :-)), dioptrická hodnota, zakřivení, průměr, expirace (představuje něco jako minimální dobu trvanlivosti u potravin, zkrátka expirace znamená poslední termín, kdy lze čočky z blistru vyjmout a začít je nosit), kód dávky, případně cylindr, osa či adice.

V jednom blistru najdete vždy jen jednu kontaktní čočku.

Foto: Bausch.cz

Sdílejte:
Kluci a holky z Bausch + Lomb

Jsme tým. Fascinují nás lidské oči. Máme rádi čočky a vše kolem nich. Pracujeme pro Bausch + Lomb. A snažíme se pomáhat a radit všem, kdo milují kontaktní čočky stejně jako my.