Chcete nosit kontaktní čočky při alergii? Žádný problém

Sdílejte:

Česká republika se řadí k nejvíce zasaženým zemích eurozóny pylovou alergií, která se hlavně projevuje u mladistvých a dospívajících lidí. Kontaktní čočky mohou nosit i alergici. Poradíme vám, jak překonat možné obtíže, které trápi alergiky a přitom si bez problému užít nošení kontaktních čoček. Není na tom nic těžkého.

Pylová sezóna začíná hned z jara až do podzimu. Mezi těmito obdobími začínají růst trávy, stromy a květiny. Mnoho lidí zůstává i kvůli toho doma, než aby šli ven. Jelikož doma je pyl netrápí, kdežto venku ano. Anebo se stěhují do měst, kde je čeká rapidně menší procento alergických příznaků (než na vesnicích). Mnohdy ani prášky nepomohou a musí s alergií stůj co stůj bojovat sami.

n

Alergie a kontaktní čočky. Problém dnešní doby? Mýlíte se!

Mezi největší příznaky alergické reakce patří zarudnutí, bolest, pálení a svědění očí. V horších případech i otoky či opuchnutí. A tohle všechno má dopad, jak na naše oči, tak i na používání čoček, jejichž používání by mohlo být nepohodlné.

O použití kontaktních čoček v pylové sezóně se poraďte s vaším alergologem. Většinou je nemusíte přestat nosit, stačí dodržovat určitá pravidla.

Jste-li alergik, doporučujeme spíše než měsíční kontaktní čočky používat ty jednodenní. Protože u měsíčních čoček se špatně budete zbavovat pylu, který se může usazovat na povrhu čočky a způsobovat alegickou reakci (slzení, svědění, zarudnutí očí).

Poté lidi zjistí, že jsou čočky špinavé, díky pylovým částečkám, které se důkladně přilepí na povrch čočky. A nejdou ani v roztoku už pořádně umýt. Další skupina lidí, si je na noc sice vyndavá, ale ani sebelepší roztok se nezbaví zachyceného pylu na povrchu čočky za minulý den. Proto měsíční čočky příliš nedoporučujeme. Kdežto u jednodenních kontaktních čoček, které večer z oka vyndáte, u nich vám tento problém odpadá.

Čočku na konci dne vyhodíte a druhý den si vezmete novou. Tím se zbavíte čočky, která byla zasažená pylem a nedáváte si ji tak druhý den znovu do oka, což prospívá i celkové hygieně očí.

Nejlepší řešení je opláchnout si pořádně oči. Nejlépe v ledové vodě, aby tak byly úplně čisté a vy jste je zbavili jakýchkoliv nečistot. Stejně tak je třeba dbát na hygienu rukou, na kterých mohl také ulpět pyl.

Pokud třeba trpíte v důsledku alergie pocitem suchosti v oku, tak si můžete koupit oční kapky, které můžete aplikovat.

Každý pylový alergik by měl navštívit alergologa, aby věděl, které konkrétní rostliny mu problémy způsobují. Díky pylovému kalendáři se pak dozvíte, v kterém období je výskyt vašeho pylu v ovzduší nejvyšší, a můžete se na sezónu připravit. Alergolog vám také předepíše potřebné léky.

Oční alergie se zpravidla léčí celkovými antihistaminiky a speciálními očními kapkami. V žádném případě, i když oči hodně svědí, si je nemněte, pylová zrna se dostanou hlouběji do očí a bude to mnohem horší. Sluneční či dioptrické brýle vaše oči před pylem částečně ochrání.

V období, kdy je množství pylu ve vzduchu opravdu výrazné, omezte dlouhý pobyt venku. Na výlety či posezení s kamarády bude ještě spousta dalších příležitostí.

Několik tipů pro alergiky nosící kontaktní čočky

  • Noste sluneční brýle s UV filtrem. Protože sluneční paprsky, horký vzduch a pyl přenášený větrem, to všechno má dopad na zanesení vašich očí a čoček během dne. Brýle vás ochrání, jak před ostrým jarním sluncem, tak i před větrem, který může zanášet pyl do očí.
  • Propláchněte  oči. Obvykle je to z části velká úleva, jak pro vaše oči, tak celkově pro vás, hlavně v období horkých dnech. A v noci hlavně mějte okna zavřená, abyste omezili přísun možných alergenů do uzavřené místnosti vaší ložnice.
  • Umývejte si často ruce, protože si pak sami můžete zanést pyl do vašich očí a tedy i na čočky.
  • Užívejte jednodenní kontaktní čočky.
  • Zkuste se vyvarovat pylovým oblastem (pole, lesy či louky), když je zrovna pylová sezóna.
  • A hlavně nevěšte hlavu. U valné většiny lidí je pylová alergie otázkou několika dnů či týdnů v roce. To se přeci dá vydržet :-).

Foto:

http://www.everystockphoto.com/photo.php?imageId=9490&searchId=7c802eea02ab1729829a67a4d2a0dbeb&npos=1

Zdroje:

https://www.vsp.com/contacts-and-allergies.html

http://www.kellogg.umich.edu/patientcare/conditions/allergies.html

Sdílejte:
Kluci a holky z Bausch + Lomb

Jsme tým. Fascinují nás lidské oči. Máme rádi čočky a vše kolem nich. Pracujeme pro Bausch + Lomb. A snažíme se pomáhat a radit všem, kdo milují kontaktní čočky stejně jako my.