Chtěli byste oči mouchy nebo tygra?

Sdílejte:

Před časem jsem koukala na jeden dokumentární film o zvířecích rekordérech, kde se mluvilo o zraku některých vybraných zvířat. Přiznám se, že mnoho zajímavých informací jsem předtím neznala, a tak jsem si řekla, že vám je prozradím…

Víte, čím se liší zvířecí oči od lidských? Nejen velikostí, barvou a tvarem, ale i samotnou stavbou, barevnou citlivostí, účelem jejich použití a funkcí. Lidské oko má barevné vidění – odliší světlou barvu od tmavé, rozliší barvu a určí samotnou živost barvy (tedy její odstín). A jen málo zvířecích druhů má podobné barevné vidění, jaké máme my lidé – jsou to některé opice, ryby, ptáci a hmyz. Většina zvířat však nemůže vidět barvy tak dobře jako my, vidí pouze malé spektrum barev, případně odstíny šedé, nebo jsou barvoslepí. Naše oči fungují jako kamery s objektivem, ale jsou příliš velké a složité pro ostatní tvory, jako je hmyz, který má složené oči. To znamená, že v oku není přítomna jen jedna čočka, ale mnoho malých oček, které jsou na povrchu tvořeny čočkou hexagonálního (šestiúhelníkového) tvaru. Hmyz díky nim vidí předmět mozaikovitě jako obraz světlejších a tmavších skvrn a je schopen vidět celý prostor kolem sebe v zorném poli až 360°, zatímco zorné pole člověka je pouze 180°. Zajímavé vidění mají například i humři, které pro jistotu nemají čočky vůbec, ale mají zrcadla, která jim sbírají světlo pod vodou.

Lovená zvěř, například králík, myš nebo jelen, má oči posazené na boku hlavy. Tím se sice omezuje jeho přesné vidění, ale zvětšuje se tak celkový rozhled na 360 stupňů, což znamená, že ve svém okolí může případného nepřítele zpozorovat prakticky z každé strany. Když se my díváme dopředu, náš úhel rozhledu je asi 200 stupňů, aniž bychom otáčeli hlavou. Úhel rozhledu kočky je však menší – obsáhne sotva 180 stupňů.

Oči žraloka se ve zvířecí říši asi nejvíce podobají lidským, ale fungují úplně jinak. Žralok nedokáže vnímat barvy, a tak vidí svět jen černobíle, ale extrémně jasně. Jeho zrak je podle odborníků až 10krát ostřejší než lidský. Rozsah barev, který dokážou vnímat naše oči, je jen zlomkem elektromagnetického spektra. Naše oči například nedokážou vidět infračervené záření, které má větší vlnovou délku než červené světlo. Ale chřestýši mají mezi očima a nozdrami dva malé orgány, které snímají infračervené záření.

Za hranicí fialového světla, které je na jednom konci viditelného světelného spektra, je ultrafialové světlo. Ačkoli je našim očím neviditelné, mnozí živočichové, včetně ptáků a hmyzu, ho vidí. Například včely se orientují podle slunce – dokonce i když je schované za mrakem. Stačí jim kousek modré oblohy na to, aby vyhodnotily vzor, který vytváří polarizované ultrafialové světlo. Mnoho kvetoucích rostlin vytváří vzory pouze v barvách ultrafialového spektra a lákají tak hmyz, aby si našel cestu k nektaru. Podobně na sebe upozorňují některé druhy ovoce a semena, jejichž záměrem je přilákat ptáky. Je možné, že ptáci se jeden druhému jeví pestřejší než nám, a to díky tomu, že vidí ultrafialové světlo, které jim dodává mimořádnou zářivost. Schopnost vidět ultrafialové světlo pomáhá i některým druhům jestřábů a sokolů při lovu hrabošů nebo polních myší.

Tak co, jaké oči byste chtěli vy? Nebo si vcelku vystačíte i s těmi svými? Já osobně jsem vcelku spokojená – zvířata mi mohou čočky pouze závidět 🙂

Vaše adminka

Sdílejte:
Kluci a holky z Bausch + Lomb

Jsme tým. Fascinují nás lidské oči. Máme rádi čočky a vše kolem nich. Pracujeme pro Bausch + Lomb. A snažíme se pomáhat a radit všem, kdo milují kontaktní čočky stejně jako my.