Co způsobuje zánět spojivek a jak mu předcházet?

Sdílejte:

Zánět spojivek patří mezi nejznámější oční choroby, jednou za život se s tímto zánětem setká téměř každý z nás. Podle jakých příznaků onemocnění poznáte a jaká jsou preventivní opatření? Dozvíte se v našem dnešním článku.

194510450_shutterstock_slunecni_bryle

Zánět spojivek neboli konjunktividita souvisí se zánětem průhledné blány (spojivky), jejíž funkcí je ochrana vašeho oka. Tato tenká blána se táhne z okraje víček po jejich vnitřní stranu. Většinou se ovšem jedná o nezávažné onemocnění, které způsobuje nepohodlí a nepříjemné pocity.

V období jara a léta jsou oči náchylnější k podráždění, alergickým reakcím a tedy i k zánětům spojivek. To je dáno zejména jejich zvýšenou námahou v podobě slunečního záření, suchého vzduchu či pylem poletujícím ve vzduchu.

Příznaky

Máte pocit, že ve vašem oku je cizí těleso, oči vás pálí, svědí a jsou přecitlivělé na světlo? Pokud vám navíc zrudne oko, je pravděpodobné, že jste onemocněli zánětem spojivek. Při zánětu dochází k překrvení spojivek, proto je typické růžové zbarvení oka.

Jaké jsou nejčastější příznaky zánětu spojivek:

  • Pocit cizího tělesa v oku
  • Svědění, pálení oka/očí
  • Nažloutlý výtok z oka
  • Nadměrné slzení oka
  • Tvorba nánosu nebo krusty přes noc, ty ztěžují otevření očí
  • Otok očních víček

Příčiny

Zánět spojivek může mít řadu příčin, obecně se jedná o virové, bakteriální a alergické faktory. Mezi konkrétní příčiny se řadí suchost očí, snížená imunita, nachlazení, alergie, reakce na kontaktní čočky, nedostatek vitamínu B6 nebo přílišná námaha očí (sledování televize, monitory).

Léčba zánětu spojivek

V případě zánětu ve formě menších obtíží obvykle postačí zakoupení vhodných očních kapek. Pokud se zánět nezahojí do čtyř dnů, zajděte si raději k lékaři. Jako nejúčinnější prevence zánětu je správná hygiena, tedy časté mytí rukou, použití čistého kapesníčku po každém otření očí, nesdílejte s nikým ručníky, sluneční brýle, make-up či oční kapky. Důležité je rovněž používání kvalitních slunečních brýlí.

Sdílejte: