Čočky na popáleniny? Úžasná věc!

Sdílejte:

Minulý týden mě zaujal jeden článek, kde se v názvu mluvilo o zázračných kontaktních čočkách. Napadlo mi, kdoví, co jsou zač – možná nějaké čočky, které zůstanou v oku navždy? Kdepak! Jde o unikátnější věc, než bychom všichni čekali – kontaktní čočky, které léčí popáleniny oka a jsou nenahraditelné při poskytnutí první pomoci před příjezdem lékaře.

Tyto speciální čočky vyvinuli sibiřský vědci ze společnosti Liomed z města Kemerovo a je to absolutní novinka, resp. objev, který nemá obdoby v Rusku, ani v zahraničí. Popáleniny oka vedou často ke ztrátě zraku a maximálně rychlý zásah je v takových případech nezbytný. V tomto smyslu jsou léčivé čočky proti popáleninám opravdovým požehnáním pro lékaře a pro pacienty.

Dosavadní léčba spočívá ve vyplachování očí vodou a používají se různé analgetické a antibiotické kapky, když se do očí dostane kyselina nebo jiná škodlivá látka. Nová kontaktní čočka vykonává funkce sterilního obvazu a přípravku, s její pomocí lze rychle a zcela vytáhnout škodlivé, toxické látky, viry z povrchu oka a také z jeho dutiny. Je možné ji do oka vsadit ihned a její účinek se projeví již během převozu do nemocnice. Čočka obsahuje hydrogel, materiál pro jemné kontaktní čočky, a sorbenty, které se používají ve farmakologii a potravinářském průmyslu. Podle závěrů sibiřských vědců se takové kontaktní čočky proti popáleninám dají využít nejen v medicínské oblasti, ale i při výrobě nebezpečných látek či v oddílech ministerstva pro mimořádné situace.

Zázračné čočky už prošly toxikologickým testováním v moskevském Vědecko-výzkumném institutu fyzikálně-chemické medicíny. Úspěšně je vyzkoušeli na zvířatech a nyní je začnou testovat i lidé. Po klinických zkouškách začnou se sériovou výrobou čoček, jenomže prozatím nevíme, kolik bude stát tenhle zázrak. Ale chtěli byste mít jeden pár doma, ne?

Vaše adminka

Sdílejte:
Kluci a holky z Bausch + Lomb

Jsme tým. Fascinují nás lidské oči. Máme rádi čočky a vše kolem nich. Pracujeme pro Bausch + Lomb. A snažíme se pomáhat a radit všem, kdo milují kontaktní čočky stejně jako my.