Dalekozrakost (hypermetropie nebo hyperopie)

Sdílejte:

Dalekozrakost je oční vada, jejímž projevem je špatná viditelnost postiženého člověka na blízko umístěné předměty (vidí špatně na blízko).

Většina lidí si ale kvůli názvu této oční vady myslí, že dalekozrakost představuje horší vidění na dálku. Není tomu tak. Vada způsobující špatné vidění do dálky se označuje jako krátkozrakost (a postihuje téměř jednu třetinu populace). Dalekozrakost se u lidí vyskytuje daleko méně častěji. Často se však stává, že lidé trpící dalekozrakostí nedokáží dobře zaostřit jak na blízko, tak na dálku.

Dalekozrakost ale postihuje každého hned po narození, kdy jsou naše oči krátkozraké. Je to dáno tím, že ani po narození není zdaleka vývoj oka ukončen. Oko novorozence se tak ještě nějaký čas vyvíjí se. Časem se vše přirozeně srovná a ustálí. Ale může se stát, že někteří lidé se s vadou zraku budou potýkat i v pozdějším věku.

Výskyt dalekozrakosti v pozdějším věku je velmi častý, postihuje až 50% populace. Nejčastěji se projevuje buď v předškolním věku, nebo po 40. roce života. Hlavní příčinou vzniku dalekozrakosti je dána dědičně.

Jak odhalit, zda trpíte dalekozrakostí?

Dalekozrakost lze odhalit při očním vstupním vyšetření, velikost vady se vyjadřuje v plusových dioptriích. Tento poznatek vám po vyšetření zapíší do dokumentace, případně vám tento údaj zapíší na kartičku, abyste nemuseli stejné vyšetření podstupovat vzdy znova v případě, že byste šli příště k jinému optometristovi.

Dalekozrakost lze korigovat brýlemi se spojnou čočkou (plusovými brýlovými čočkami) nebo kontaktními čočkami (BiotruePurevision2SofLens). Kontaktní čočky pro dalekozrakost poznáte podle toho, že mají u dioptrií znaménko plus.

Víte, že… nošení nebo nenošení brýlí, popřípadě kontaktních čoček, nemá vliv na další vývoj vaší dalekozrakosti. Ale bez používání vhodných brýlí či čoček může u jedince docházet k nenadálým bolestem hlavy, neustálé únavě, jež bývá často vyvolána únavou očí.

Nevlastníte-li žádný předpis, je určení vaší oční vady obtížné, zvláště pak, pokud je vada velmi malá. Přesto si můžeme pomoci jednoduchou pomůckou. Pokud nevidíte do dálky, ale naopak velmi dobře nebo aspoň lépe do blízka, máte krátkozrakost (myopii). Pokud vidíte špatně do dálky, nebo vidíte ostře za cenu velkého soustředění, a k tomu do blízka ještě hůře, máte s největší pravděpodobností dalekozrakost (hypermetropii). Bude se vám tedy kupříkladu lépe dívat na televizi, která leží pár metrů před vámi, než si číst knížku, kdy při čtení musí oko zaostřit na blízko.

Nicméně ke spolehlivému určení vaší oční vady doporučujeme navštívit (očního) lékaře, který pomocí vstupního očního vyšetření lehce určí, zda trpíte nějakou oční vadou a tento poznatek vám zapíše také do vaší zdravotní dokumentace. Z ní se pak dozvíte vše potřebné o vaší oční vadě. Stejně tak tyto údaje bývají napsané na zakázkové kartě z oční optiky, což je dokument, se kterým pak jdete do optiky a podle něj vám vyrobí vhodné brýle (viz obrázek níže).

dalekozrakost

 

Nejdůležitějším parametrem na této kartě je hned první údaj v oblasti „Dálka“ a ve sloupečku „Sph. dptr“. Je-li hodnota záporná (např: „-1,00“ nebo „=2,75“), potřebujete k ostrému vidění tzv. rozptylkovou čočku a vaše vada je krátkozrakost neboli myopie. Je-li naopak hodnota kladná („+1,25“ nebo „+3,75“) potřebujete k ostrému vidění spojkovou čočku a vaše vada se nazývá dalekozrakost neboli hypermetropie. Pokud v uvedeném políčku vidíte napsáno „plan“, tak máte jednoduše nula dioptrií.

Často vám tyto údaje zapíšou také na kartičku ve vaší optice poté, co podstoupíte vstupní vyšetření (dělá se ve chvíli, kdy chcete začít nosit čočky a je nutné zjistit zakřivení čoček, vhodné dioptrie atd.), abyste nemuseli pokaždé, když půjde k jinému optometristovi, podstupovat stejné vstupní vyšetření. Doporučujeme tuto kartičku dobře uchovat a neztratit ji :-).

Toto vyšetření si můžete nechat udělat prakticky v kterékoliv optice a mnohdy bývá buď zcela zdarma anebo za poplatek v řádů stokorun. Je však nutné se ve většině případů na toto vyšetření objednat v optice předem.

V případě, že již čočky nosíte, lze tyto údaje vyčíst také z obalu na kontaktních čočkách, které používáte. Kde najdete také údaje o zakřivení. Ale pokud již kontaktní čočky nosíte, tak nejspíše již dávno víte, jakou vadou oka trpíte.

soflens-59-6-22231

 

Sdílejte:
Kluci a holky z Bausch + Lomb

Jsme tým. Fascinují nás lidské oči. Máme rádi čočky a vše kolem nich. Pracujeme pro Bausch + Lomb. A snažíme se pomáhat a radit všem, kdo milují kontaktní čočky stejně jako my.