Dětský zrak a na co si dát  pozor

Sdílejte:

Určitě vás nepřekvapí, že děti se na svět dívají jinak než dospělí. Odlišné je nejen psychické, ale i samotné fyzické vnímání věcí. Zrak se totiž u dětí vyvíjí až do jejich sedmi let.

Miminka a batolata

Oko se začíná vyvíjet už během čtvrtého týdne těhotenství. Novorozenci dohlédnou jen do vzdálenosti cca 25 centimetrů, vzdálenější věci a osoby vidí rozmazaně. Ještě v jednom roce věku jsou oproti dospělým schopné zaostřit jen na 30 procent.

Brzo po narození miminka dokážou lékaři objevit i závažné oční vady, díky screeningovému programu, který je zaveden v porodnicích po celé republice. Princip je poměrně jednoduchý. Po porodu dětský lékař prosvítí očička novorozence oftalmoskopem a podle vyvolaného reflexu zjistí, zda jsou optická media očí volná, bez překážek či patologií. Díky tomu se dá např. včas zjistit šedý zákaz, který je možné operovat již několik měsíců po porodu. Rychlost zákroku má v tomto případě velký vliv na rozvoj zrakových funkcí dítěte v budoucnu.

Půlroční dítě je už schopno zaměřit pohled na předmět, který mu rodič ukáže a je schopno ho sledovat. V prvním roce života se rozvíjí i barevné vidění a zraková ostrost je u takového dítěte 20-30%. Vad zraku u dětí si povšimnou ponejvíce rodiče nebo pediatři při pravidelných prohlídkách. Mohou například vypozorovat, že dítě šilhá, tj. stáčí jedno nebo obě oči k nosánku. Bez povšimnutí by nemělo zůstat ani trvalé slzení jednoho oka, které může být příznakem vrozeného zúžení slzných cest. K příznakům tohoto problému patří také opakované záněty spojivek jednoho oka.

Pokud u dítěte pozorujete viditelné kmitavé či bloudivé pohyby očí – zpozorněte a vyhledejte odbornou pomoc. I novorozenec totiž již několik týdnů po porodu reaguje na nabízené hračky – dokáže se na ně na chvilku oběma očima upřeně podívat, případně je sledovat. Barva zornice by měla být černá, objeví-li se jiné zabarvení, např. bílé, měli by rodiče s dítětem zajít na odborné vyšetření.

Smiling girl putting on glasses with blurry eye chart behind her isolated on white

 

Předškoláci a školáci

Teprve kolem sedmého roku je vývoj zraku u dětí u konce a mělo by vidět stejně kvalitně jako zdravý dospělý člověk. Už v tomto věku se však mohou objevit oční vady jako např. krátkozrakost, dalekozrakost či astigmatismus. Drobné oční vady jsou poměrně časté – vyskytují se až u třetiny dětí ve věku do 15 let. Změny v oku však probíhají neustále a jeho vývoj je definitivně ukončen kolem dvacátého roku života.

Na jaké přiznaky si tedy dávat u dětí pozor?

  • Na zorničce se objevuje bílý lesk
  • Šilhavost v rodinné anamnéze
  • Dítě nechce kreslit a nezajímá ho např. puzzle, na které je potřeba se soustředit hlavně pomocí zraku
  • Dítě je nemotorné a naráží do věcí
  • Dítě má zarudlé oči, slzí, pomrkává nebo se mračí
  • Dítě si stěžuje na bolest hlavy či zátylku
  • Dítěti se pletou písmena
  • Dítě kreslí, píše či čte tak, že má oči příliš blízko textu či kresbě
  • Dítěti se někdy stává, že při čtení přeskočí řádek či některý přečte dvakrát

Pokud dítě oční vadou skutečně trpí, nezoufejte – ve většině případů umí lékaři velmi dobře pomoci. Někdy jsou řešením brýle či jen léky, v některých případech je třeba přikročit k operaci. Dnešní medicína si dokáže poradit i s dětskými očičky a proto nevěšte hlavu, pokud vaše dítko nemá zrovna zrak jako ostříž.

 

Sdílejte: