Dívka si 6 měsíců neměnila kontaktní čočky. Přišla o zrak

Sdílejte:

Zní to jako mýtus, jako dětská povídačka. Bohužel, tohle žádná městská povídačka s nejasným původem není. Tento příběh se skutečně stal třiadvacetileté vysokoškolačce z Tchaj-wanu Lian Kao. Ta přišla o svůj zrak, protože si neměnila své kontaktní čočky.

Možná to víte, možná ne, ale prostor mezi kontaktní čočkou a bulvou je skvělým místem pro rozmnožování mikroorganismů, které nejsou závislé na kyslíku. A právě v tomto meziprostoru se nebohé dívce ubytoval parazitický prvok Acanthamoeba, parazit, který v extrémním případě může proniknout do oční bulvy a způsobit tak úplnou ztrátu zraku během několika týdnů.

Měňavky z rodu Acanthamoeba

Takto vypadá samotný parazit pod mikroskopemMěňavky z rodu Acanthamoeba (Akantaméba) žijí v půdě, ale velmi často pronikají i do vody. Těmto měňavkám nevadí chlorovaná voda, takže se mohou vyskytovat běžně v bazénu, ve kterém se koupou stovky lidí, ale i ve vodě z vodovodu.

Většina těchto prvoků se živí bakteriemi. Některé druhy však mohou vyvolávat velice závažné infekce. Jednou z takových nemocí je i zánět rohovky oka. Zánět provázejí bolesti, při rozsáhlém zasažení rohovky může nemocný v extrémním případě i zcela oslepnout. Což se bohužel stalo právě oné dívce z Tchaj-wanu…

V její oční bulvě se zabydlela tato améba na celých 6 měsíců. A to jen díky tomu, že si mladá Kao po celou tuto dobu nevyměnila své kontaktní čočky. Díky tomu měla améba dost času si svůj hlavní chod dostatečně „vychutnat“. Dívka tak přestala vidět na jedno oko.

Paradoxní je, že Acanthamoeba si nevychutnává přímo lidskou tkáň. Namísto toho požírá bakterie. Díky rozsáhlé bakteriální infekci se však měla tato améba čím živit a mohla se tak postupně zavrtávat do jejího oka, aby mohla požírat bakterie, které byly uvnitř.

I když si mladá dívka čočky nebyly za tuto dobu ani jednou vyčištěny, není to takové riziko jako to, že ani jednou nebyly z oka vyndány.

Kao si údajně nevyndala čočky z očí po dobu neuvěřitelných 6 měsíců! Nejenomže s nimi spala, ale chodila s nimi i do bazénu. Vzhledem k tomu, že neudržované bazény často obsahují Acanthamoebu, tak to výrazně zvýšilo riziko této infekce.

Dr. Wu Jian-Liang z nemocnice Wan Fang, který Kao ošetřoval, řekl, že nedostatek kyslíku může poškodit epitelu tkáně a vytváří tak drobné rány, do kterých se můžou bakterie velice snadno dostat a šířit se tak do zbytku oka, které je ideální živnou půdou právě pro tyto bakterie.

„Kao měla své čočky přestat nosit již po měsíci. Místo toho ale čočky přenášela a tak došlo k infekci, která bohužel vyústila až k trvalému poškození oka.“

Apeloval tak na nositele čoček, aby se o své oči více starali a nepodceňovali hygienu.

Takto vypadá oko napadené prvokem Acanthamoeba

Transplantace rohovky by mohla toto poškození oka napravit, bohužel infekce byl ten hlavní problém, proč oko nešlo zachránit. Jakmile se takto silná infekce do oka jednou dostane, špatně se léčí a transplantace tak byla prakticky nemožná.

Podobný případ se stal také v roce 2012, kdy osmadvacetiletá Angličanka Jennie Hurst si šla zaplavat do hotelového bazénu. A bohužel si předtím nevyndala čočky. Díky tomu se jí do oka dostala velmi vážná oční infekce tzv. Acanthamoeba keratitis,

„Nevěděla jsem, že koupání s čočkami může být tak nebezpečné. Víc než o své zdraví jsem se tehdy paradoxně bála, abych kontaktní čočky v bazénu neztratila,“ vypráví pro Daily Mail Jennie a dodává: „Třetí den poté začalo být mé levé oko citlivé na světlo a začala jsem mít stejné pocity, jako když si člověk podráždí oko nějakou chemikálií.“

Oko jevilo typické příznaky naprosto běžné oční infekce. Čtvrtý den Jennie začalo oko velmi bolet, takže vyhledala lékaře. Bohužel přes odbornou péči lékařů Jennie téměř půl roku na nemocné oko stále nevidí. Navíc musela podstoupit i šest operací, při nichž jí byla vždy odstraněna horní vrstva oka. Po každé operaci musela absolvovat aplikaci speciálních kapek, které obsahují silné chemikálie a jsou velmi bolestivé.

„Trávím tak většinu času v temné místnosti, bez televize i telefonu, jelikož i jejich záření je pro mne příliš silné. Navíc jsem odkázána na pomoc svých rodičů, jelikož jsem především zprvu nezvládala sama vůbec nic. Nyní se už se svým hendikepem učím žít a uvědomuji stále více, jaké jsem měla štěstí, že infekce nezasáhla i druhé oko,“ dodala Jennie.

O Acanthamoeba Keratitis

Acanthamoeba způsobuje bolest a zarudnutí očí a rozmazané vidění. Překvapivě ale bolest není tak intenzivní, aby přiměla nakažené vyhledat odbornou pomoc. Bohužel, když se jedinec rozhodne pomoc vyhledat, bývá již většinou pozdě. Nezapomeňte si mýt ruce před vyměňováním čoček, to je také důležitá prevence!

Jediná v současnosti užívaná látka ke zničení Acanthamoeby na kontaktních čočkách je 3% roztok peroxidu vodíku (ve 3% peroxidu vodíku dojde k usmrcení po 7 hodinách). Proto je peroxid vodíku obsažený i v peroxidových roztocích na kontaktní čočky, které jsou doporučené pro co nejdůkladnější desinfekci čoček.

Nic ale není důležitější, než prevence – dodržování zásad správné hygieny a manipulace s kontaktními čočkami. Jen tak můžete spolehlivě předejít možné kontaminaci čočky Acanthamoebou.

Podcenění hygieny se jednoduše nevyplácí

Kontaktní čočky by se měly nasazovat i vyndávat vždy důkladně umytýma rukama. Je nutné dávat čočky do speciálního roztoku a nikdy je neoplachovat pod tekoucí vodou z kohoutku. A nezapomínat i pro jistotu pravidelně jednou za měsíc měnit pouzdro na kontaktní čočky.

Zdroj: http://www.dailymail.co.uk/news/article-2687477/Student-goes-blind-keeping-contact-lenses-six-months-microscopic-bug-EATS-eyeballs.html

http://www.4oci.cz/kontaktni-cocky-a-voda-z-vodovodu_4c637

http://www.dailymail.co.uk/health/article-2191190/I-swam-contact-lenses–Im-blind-eye.html

Sdílejte:
Kluci a holky z Bausch + Lomb

Jsme tým. Fascinují nás lidské oči. Máme rádi čočky a vše kolem nich. Pracujeme pro Bausch + Lomb. A snažíme se pomáhat a radit všem, kdo milují kontaktní čočky stejně jako my.