Dovolená v exotické destinaci a zdraví vašich očí?

Sdílejte:

Pokud se chystáte na exotickou dovolenou do zahraničí, tak je třeba dbát zejména na hygienu rukou. Právě od kontaktů očí s rukama pochází největší procento infekcí.

ExotikaStává se tak zejména v důsledku zvýšené slzení očí v důsledku reakce očí na změnu teploty. Lidé mají pak ve zvyku se oči promnout, čímž může dojít k zavedení infekce do oka.

Ruce si proto vždy omyjte – zejména v případě, kdy používáte kontaktní čočky, doporučujeme věnovat zvýšenou pozornost právě hygieně rukou. Ruce si vždy před nasazením čoček důkladně omyjte (desinfekcí a následně balenou vodou).

Jelikož v exotických destinacích se vám může lehce stát, že voda, kterou jste použili, nemá kvalitu pitné vody (tj. není mikrobiologicky nezávadná). Nebalená voda by se tak mohla snadno stát přenašečem infekce. Pokud už nutně musíte použít nebalenou vodu, zkontrolujte si alespoň v jakých podmínkách je skladována. Zrezivělý barel s vodou, který stojí přímo na otevřeném slunci není zrovna tou nejlepší variantou.

Pokud se pohybujete v tropických oblastech, nezapínejte hodně pít. Voda je prospěšná pro celé tělo a to i pro vaše oči. Pití dostatečného množství čisté filtrované vody brání dehydrataci těla a vysušování očí. Suché oči pak mohou mít za následek, že vás oči budou pálit, svědit a budou zarudlé jako při zánětu, což by mohlo znesnadňovat nošení kontaktních čoček.

Vhodná péče o oči je v těchto případech proto opravdu potřebná. Doporučujeme mít pro všechny případy v zásobě zvlhčující oční kapky (tzv. Umělé slzy), které dodají očím potřebnou vlhkost a zbaví vás pocitu podráždění a suchých očí.

Zvlhčující kapky pak oceníte také v případě, kdy plánujete trávit dovolenou u moře, počítejte s tím, že se vám může v důsledku foukání rychleji vysoušet oči.

Nosíte kontaktní čočky? Na co byste si měli dát pozor?

Snažte se roztok s čočkami nevystavovat vysokým teplotám (nad 25°C, 25 stupňů je pro představu hranice prakticky běžné pokojové teploty). Jelikož vysoká teplota má za následek nižší čistící schopnost roztoku (tedy nemusí dojít k úplnému zbavení nečistot a bílkovin na povrchu čočky). Opět tento jev pak může mít za následek, že vás čočky mohou v oku dráždit.

Asi netřeba zdůrazňovat potom fakt, že čočky byste měli skladovat v pouzdru a nezapomenout pouzdro důkladně uzavřít, aby nedocházelo ke zbytečnému odpařování roztoku. V extrémním případě by se totiž roztok mohl zcela vypařit a čočky vlivem tepla „uschnout“. A vy byste si tak museli vzít nový pár a uschlé čočky vyhodit.

Proto ostatně je lepší si na exotickou dovolenou brát spíše jednodenní čočky, jejichž údržba je daleko jednodušší – ráno si je nasadíte, večer vyndáte. Nemusíte čočky uchovávat ve zvláštním pouzdře a stejně tak nepotřebujete mít s sebou roztok na čočky.

Cestujete letadlem?

Pro všechny případy mějte náhradní kontaktní čočky, roztoky i pouzdro u sebe v příručním zavazadle.

Lahvičku s roztokem před uložením do zavazadla uschovejte v samostatném uzavíratelného obalu – předejdete tím případnému rozlití vlivem přetlaku v kabině.

Nezapomeňte také na omezení, která se týkají veškerých tekutin.

V kabinovém (příručním) zavazadle můžete přepravovat pouze běžné tekutiny, aerosoly a gely jen v nádobách o objemu maximálně 100 mililitrů. Tyto tekutiny musí být uložené v jednom průhledném plastovém sáčku o objemu maximálně 1 litr, který lze opakovaně uzavřít. Před bezpečnostní kontrolou musíte veškeré tekutiny, aerosoly a gely vyjmout z kabinového zavazadla a nechat zkontrolovat.

Pokud přesáhnou limit objemu 100 mililitrů na jeden kus či sáčku maximálně 1 litru, nebo je cestující po upozornění nepředloží k samostatné kontrole mimo zavazadlo, jsou podle legislativy zakázanými předměty a jejich přeprava nebude povolena.

Proto si s sebou do příručního zavazadla berte pouze cestovní balení roztoku o objemu 100ml. Jinak by se vám mohlo stát, že větší balení budete zkrátka muset nechat na letišti. Pokud chcete mít kontaktní čočky nasazené i během letu, pro 100% pohodlí sis sebou vezměte oční kapky (umělé slzy).

Suchý vzduch v letadle může čočky vysoušet, čímž může dojít k jejich smrštění. Obzvláště při delších letech kvůli tomu mohou být v oku nepříjemné.

A co koupání v moři?

Pro koupání v moři (anebo v hotelovém bazénu) doporučujeme používat plavecké brýle. Nejenom, že vám slaná voda nebude dráždit oči, ale budete mít jistotu, že se vám do očí nedostanou žádné nečistoty.

I proto v zásadě moc nedoporučujeme se koupat bez plaveckých brýlí v rybnících. Mořská a rybniční voda obsahuje mikroorganizmy a nečistoty, které opět mohou mít za následek vznik infekce v oku a způsobit další nepříjemné komplikace.

Jestliže jste nositeli kontaktních čoček, tak pro koupání s nimi platí stejné zásady. Noste plavecké brýle, pokud to jde anebo zamezte kontaktu s vodou – mějte zkrátka zavřené oči pod vodou. Což asi děláte, ale raději to zdůrazňujeme. Protože právě v exotických destinacích se setkáte s nízkou úrovní hygieny. Nezřídka se tak stává i to, že v hotelových bazénech místních se nacházejí různé viry a nebezpečné organismy, jelikož je nikdo nečistí.

Plavecké brýle pak nositelům čoček napomáhají k tomu, že u vás nebude docházet k vysoušené kontaktních čoček. Jelikož stejně jako suchý vzduch v letadle, tak i slaná mořská voda čočky vysušuje. Ty se pak následně smršťují a mohou svého nositele v oku dráždit. Zkrátka pak máte pocit, jako kdybyste měli v očích písek.

Pár stručných pravidel, která byste měli dodržovat

  • Dbát na hygienu, nesahat si špinavýma / neomytýma rukama do očí
  • Pokud jste nositelem kontaktních čoček, dbát na zvýšenou hygienu také u (měsíčních) čoček (omývat je, čistit, udržovat roztok v pokojové teplotě)
  • Případně si na cestu pořídit balení jednodenních kontaktních čoček
  • Pokud jdete plavat, mějte o ruce plavecké brýle
  • Nezapomeňte si vzít náhradní pár kontaktních čoček (nebo brýle kdyby nastal problém s čočkami)
  • Do zavazadla si vezměte také balení umělých slz a nezapomeňte je používat (a to i v případě, kdy kontaktní čočky nenosíte, protože právě u moře vás budou suché oči trápit nejvíce)
  • Na cestu do letadla nezapomeňte si vzít pouze cestovní balení s náhradními čočkami a s roztokem do 100ml
  • V případě propuknutí infekce navštivte lékaře či nejbližší lékárnu – prakticky v každém turistické destinaci mají na každém rohu kapky do očí. Přece jenom nejste první, koho podobné neduhy potkaly na dovolené. V takovém případě rozhodně používání kontaktních čoček omezte, dokud infekce neodezní.
Sdílejte:

Kluci a holky z Bausch + Lomb

Jsme tým. Fascinují nás lidské oči. Máme rádi čočky a vše kolem nich. Pracujeme pro Bausch + Lomb. A snažíme se pomáhat a radit všem, kdo milují kontaktní čočky stejně jako my.