Dvojité vidění (Diplopie)

Sdílejte:

Stává se vám někdy, že vidíte sledované předměty dvakrát? Může jít o diplopii, která je spojována s řadou závažných chorob. Návštěva lékaře se vám v tomto případě určitě vyplatí.

oči

Co vlastně je diplopie?

Diplopií je odborně označováno dvojité vidění, které způsobuje vidění dvou obrazců jednoho předmětu najednou, přičemž obraz může být posunut do stran horizontálně, vertikálně či úhlopříčně. Osa oka ve správném postavení má přímý směr. Pokud je osa oka vychýlena, mozek získává informaci o dvou rozdílných obrazech. Oko tak vnímá předmět dvojitě s určitým posunutím.

Diplopie je binokulární a monokulární. První je způsobena poruchou vychýlení zrakové osy a koordinace očí.  Druhá se týká pouze jednoho oka a může být způsobeno očním onemocněním, např. zánětem. Je méně časté – pokud zakryjete postižené oko, druhým okem vidíte správně.

Příčiny

Příčiny dvojitého vidění mohou být různé – od přechodného stavu způsobeného intoxikací alkoholem, otřesem mozku, úrazem hlavy, únavou okohybných svalů či užíváním některými druhy léků, do kterých patří epileptika, hypnotika či antikonvulsivy až po závažnější příčiny, které mohou značit

  • Mozkovou příhodu, kdy je postižena ta část mozku, která zajišťuje správnou funkci okohybných svalů. Důsledkem může být ochrnutí a dvojité vidění, které vzniká jen při pohledu určitým směrem. Postižení se v tomto případě projevit i šilháním.
  • Mozkový nádor, který může narušit dráhy ovládající okohybné svaly.
  • Roztroušenou sklerózu, která postihuje centrální nervový systém a narušení okohybných svalů může být jednou z mnoha jejích příznaků
  • Nekompenzovanou cukrovku, při které dochází k postižení hlavových nervů.
  • Onemocnění hyperfunkcí štítné žlázy, která ovlivňuje velikost očnice a způsobuje tlak na oční bulbus
  • Migrénu, u které velmi často dochází k očnímu tlaku a dvojitého vidění.
  • Autoimunitní onemocnění Myasthenia gravis, kdy protilátky našeho těla útočí na nervosvalové ploténky a narušují tak přenos vzruchů z nervů na svaly.

 

Pokud vás trápí dvojité vidění, měli byste vyhledat očního lékaře a absolvovat neurologické vyšetření, kde se obvykle provádí CT mozku či další pomocná zobrazovací vyšetření.  Léčba je individuální a odvíjí se od celkových potíží pacienta.

Sdílejte: