Expirace

Sdílejte:

Datum (datum) expirace představuje lhůtu minimální trvanlivosti u kontaktních čoček, kdy lze ještě čočky z blistru vyjmout a začít je nosit. Stejně tak je tomu u roztoků a kapek. Jde o poslední možný termín, kdy roztok či kapky začít používat.

blisterpack1Nejčastěji datum o expiraci čoček najdete na obalové krabičce nebo blistru ve tvaru 2014/08 (rok / měsíc).

Pojem expirace značí vypršení lhůty neboli minimální trvanlivost. Na blistru je datum expirace znázorněno nejčastěji pomocí obrázku přesýpacích hodin anebo se značí pomocí písmen EXP.

Často je pojem expirace zaměňován chybně s délkou použití kontaktních čoček. Expirace, jak jsme již řekli, značí datum, kdy je možné čočky z pouzdra (blisteru) ještě vyjmout a začít používat. Délka použití kontaktních čoček se liší v závislosti na typu čoček (14-denní kontaktní čočky mají datum použitelnosti stanovené na 2 týdny = 14 dní).  U roztoků bývá doba použití 3 měsíce, u některých až 6 měsíců po otevření. Tato doba je uvedena vždy na krabičce, lahvi nebo na příbalovém letáku.

Po překročení expirační lhůty (za předpokladu, že nebudete tento fakt brát na zřetel a budete výrobek užívat i nadále) se mohou dostavit drobné a později i závažné zdravotní komplikace.

Prošlá čočka vás nejspíš bude v oku nepříjemně pálit a štípat. Může vás nutit k častému slzení. Díky tomu budete přes čočku špatně vidět. Její nošení bude značně nepohodlné a nejspíš ji tak jako tak z oka stejně brzy vyndáte a poohlédnete se po jiném balení. Aplikace nevyhovující čočky může stát i za vznikem rozsáhlé infekce či zánětem v oku.

A může zapříčinit i vznik dalších vážnějších zdravotních komplikací (např. způsobí, že si vaše tělo vypěstuje trvalou alergii na kontaktní čočky). Proto nedoporučujeme používat čočky, kterým již expirovaly.

Někteří uživatelé jsou dokonce přesvědčeni o tom, že pojem „expirace kontaktních čoček“ vymysleli sami prodejci proto, aby donutili uživatele kupovat si častěji kontaktní čočky a zajistili si tak neustálý odbyt čoček. Není tomu tak. K výměně prošlé čočky existuje mnoho dobrých důvodů. Jedním z těchto důvodů je ochrana vašeho zdraví, které máte jenom jedno. Proč tedy hazardovat se svým zdravím kvůli pár korunám?

Sdílejte:
Kluci a holky z Bausch + Lomb

Jsme tým. Fascinují nás lidské oči. Máme rádi čočky a vše kolem nich. Pracujeme pro Bausch + Lomb. A snažíme se pomáhat a radit všem, kdo milují kontaktní čočky stejně jako my.