Gigantopapilární konjunktivitida

Sdílejte:

Gigantopapilární konjunktivitida je velice nepříjemné oční onemocnění, které se projevuje lehkým zarudnutím v oblasti očí, které může vygradovat až v těžký zánět oka.

Jedná se o alergickou reakci spojivek na kontaktní čočky (nejčastěji na měkké kontaktní čočky), která v krajním případě může vést k tomu, že nebudete moci nosit čočky. Nejčastěji ke vzniku dochází poté, co uživatelé přenášejí (měkké) kontaktní čočky.

Nejčastěji za gigantopapilární konjunktivitidou stojí měkké kontaktníč čočky, jelikož je uživatelé nosí nejčastěji a také je (bohužel) nejčastěji přenášejí.

Gigantopapilární konjunktivitida se neprojeví hned

Gigantopapilární konjunktivitida

Gigantopapilární konjunktivitida

Samotné onemocnění se nemusí projevit ihned (například už první den, co přenášíte čočky), ale většinou se projevuje až po několika měsících a letech nošení čoček, kdy si samotní uživatelé dlouhodobě a opakovaně přenášejí kontaktní čočky.

Předpokládá se, že ke gigantopapilární konjunktivitidě dochází  poté, co dojde k poškrábání povrchu oka (v důsledků přenášení čoček, kdy povrch nošené čočky zhrubne) a navíc může přispívat alergie na materiál čoček a na nečistoty (bílkoviny / proteiny, které vznikají při přenášení kontaktních čoček nebo při chybné péči o kontaktní čočky), které se nošením na čočky usazují a poté vyvolávají alergickou reakci.

Projevuje se hlavně po jejich vyndání, kdy oči svědí, jsou zarudlé a každé další nasazení kontaktních čoček je pak velice bolestivé a nepříjemné. Po ránu mohou být oči jakoby slepené hlenem. Častokrát pacientům nedělá dobře pohled do světla.

Vždy je třeba navštívit očního lékaře, který jednak aplikuje léky do oka ke zmírnění potíží a také určí, zda je možné dál pokračovat v nošení kontaktních čoček a hlavně jakých. U gigantopapilární konjunktivitidy je nutné kontaktní čočky do úplného vyléčení přestat používat. Jak již bylo zmíněné výše, v krajním případě to pak může skončit nemožností trvale nosit kontaktní čočky. Vybudujete si tak vlastně trvalou nesnášenlivost(alergickou reakci) k čočkám.

Foto:

http://is.muni.cz/do/1499/el/estud/lf/ps09/cocky/web/pics/obr45.jpg

Sdílejte:
Kluci a holky z Bausch + Lomb

Jsme tým. Fascinují nás lidské oči. Máme rádi čočky a vše kolem nich. Pracujeme pro Bausch + Lomb. A snažíme se pomáhat a radit všem, kdo milují kontaktní čočky stejně jako my.