Hlídejte si je jako oko v hlavě!

Sdílejte:

Říká se, že důležité věci v životě si třeba hlídat jako oko v hlavě. Co se týče našich očí a čoček, tam by to mělo platit až stonásobně! Jednoho a nehezkého rána jsem se o tom přesvědčila na vlastní kůži. Po probuzení jsem nedokázala otevřít oči! Nebylo to mou leností nebo nereagováním na budíček, ale kvůli kvalitnímu slepení horních a spodních řas. Drželi tak spolu, jako bych je slepila vteřinovým lepidlem!

Jako slepec jsem se tedy vybrala do koupelny a pod proudem vody se mi oči konečně podařilo rozlepit. Otevřela jsem je, ale vidění jsem měla rozmazané a po delším zaostřování v zrcadle jsem se lekla obrazu, který se mi naskytl. Oční bělmo jsem měla totiž červené – všechny žilky v oku mi vystoupili! Napadlo mě, že jsem zřejmě „chytla“ průvan a umělé slzy či klasické kapky to dají do pořádku. No ukázalo se, že to byla chyba! Na chvíli se mi sice ulevilo, ale během dne v práci se to s mýma očima jen zhoršovalo.

Jak jinak, skončila jsem až na pohotovosti, a tehdy oči již řádně škrabali a byly krvavé. Službukonající oční lékařka konstatovala virový zánět spojivek a jako možnou příčinu jsme společným úsudkem určili jako bakteriemi zanesenou klimatizaci v práci, kterou spustili den předtím po delší přestávce. Nejenže jsem byla naštvaná na údržbáře, kteří si nedělali svou práci, ale také smutná z toho, že čočkám jsem musela dát nucené volno až na tři týdny. A když už je řeč o čočkách, lékařka mě přitom upozornila, abych si na ně a jejich údržbu dávala záležet co nejvíce. Z nedostatečné péče o „druhé“ oči mohou vzniknout další nepříjemné onemocnění. Zastrašující obrázky s postiženými očima, které mi ukázala, splnily svůj účel. Předtím se mi často stalo, že jsem s čočkami usnula (as mými bych neměla), no teď jsem pochopila, že se opravdu nevyplatí riskovat. Zánět spojivek s čočkami sice teď nesouvisel, ale pomohl mi uvědomit si, že bez očí bych byla v životě ztracena. Proto jsem ke svým očím a čočkám začala přistupovat mnohem zodpovědněji než kdykoliv předtím. Ty vystrašené pohledy lidí na mé krvavé oči během tří týdnů stáli za všechno a já jsem počítala doslova vteřiny do mého vyléčení. Mezitím si dávám pozor nejen na oči, ale hygieně o čočky věnuji extra pozornost. Dělám všechno podle doporučení, hned po příchodu domů si je skládám z očí a vyčistím do pouzdra (http://www.blogocockach.cz/?p=98, http://www.blogocockach.cz/?p=17), ve kterém se na ně těší bio roztok. Kromě toho mám ze sebe dobrý pocit, že už pak nemusím řešit čočky, jestli jsem si je zapomněla nebo nezapomněla v očích :).

A co tím vším chtěl básník říci? Je to můj apel na vás – abyste své čtyři oči nebrali na lehkou váhu a dali jim v prioritním žebříčku důležité místo. Vždyť oči jsou nejen zrcadlem do duše, ale díky nim je náš život vyskládaný z barevných obrázků…

Loučím se do dalšího psaníčka 🙂

Vaše

Adminka

Sdílejte:
Kluci a holky z Bausch + Lomb

Jsme tým. Fascinují nás lidské oči. Máme rádi čočky a vše kolem nich. Pracujeme pro Bausch + Lomb. A snažíme se pomáhat a radit všem, kdo milují kontaktní čočky stejně jako my.