Hydrogel

Sdílejte:

Hydrogel je uměle vytvořený hydrofilní (vodu vázající) materiál, jedná se o starší materiál, ze kterého jsou vyráběny kontaktní čočky. Hydrogel je tvořen sítí polymerů (polyetylmetha­krylátů) spojených různými typy chemických vazeb. Tento materiál obsahující velké množství vody je vysoce biokompatibilní a schopný přenosu kyslíku. Hydrogel není prodyšný materiál – kyslík skrz něj není schopen prostoupit. Což je také jeho hlavní nevýhoda – nízká propustnost kyslíku.

Vývoj samotného hydrogelu sahá až do 30. let 20. století, kdy dochází k prvním pokusům o vytvoření materiálu gelové struktury. Vznik prvních hydrogelových materiálů je spojen s vývojem kontaktních čoček. První hydrogel byl vyvinut českými vědci Ottou Wichterlem a Drahoslavem Límem v 50. letech a nesl název HEMA (tato zkratka se používá pro hydrogelové materiály dodnes). Více o vývoji čoček se dočtete zde.

Čočky vyrobené z hydrogelu jsou jemné a hladké a tak nedráždí oko. Na jejich povrchu se usazuje méně nečistot a obecně se vyznačují vysokým komfortem při nošení. Na druhou stranu jsou velice křehké a snáze se poškodí (ulomí se část plochy čočky a čočka pak dráždí oko a je nutné ji vyjmout z oka a použít jinou). Také při dlouhodobém nočení dehydratují (vysušují) oko, kdy se voda postupně vypařuje a čočka nasává slzný film.

 

Sdílejte:
Kluci a holky z Bausch + Lomb

Jsme tým. Fascinují nás lidské oči. Máme rádi čočky a vše kolem nich. Pracujeme pro Bausch + Lomb. A snažíme se pomáhat a radit všem, kdo milují kontaktní čočky stejně jako my.