I v zimě je nutné pečovat o svůj zrak

Sdílejte:

O tom, že byste svůj zrak měli chránit během léta před sluníčkem, již bylo napsáno mnoho. Víte ovšem, že období zimy je pro vaše oči ještě náročnější? Vítr, zima, mráz, to všechno může zraku způsobit potíže. Přečtěte si, jak své oči ochránit v zimě a jak je to s kontaktními čočkami během mrazů.

Nositelům brýlí začínají v zimě krušné časy, jsou zde problémy se zamlžováním brýlí, poté co přijdou z venku do vyhřáté místnosti, či jejich nepraktičnost při zimních sportech. Proto lidé v těchto chvílích dávají přednost raději kontaktním čočkám, u kterých nehrozí zamlžování nebo rozbití a poranění oka při lyžovaní.

Obávat se nemusíte ani pověry, že vám mohou kontaktní čočky v mrazech zamrznout, samozřejmě to není pravda. Dejte si ale pozor na čistící roztok, neměli byste ho vystavovat extrémně nízkým teplotám, které mohou snížit jeho kvalitu či dezinfekční účinky (o tom, jak správně pečovat o své čočky jsme psali v minulém článku).

Nejčastější problémy očí v zimě

I v zimě škodí našemu zraku UV záření, dostává se k nám nejen z mrazivé modré oblohy, ale odráží se také v jiskřivě bílém sněhu, může stát, že jste vystavěni ještě většímu riziku než v létě. Oku neprospívá ani mrazivý vítr či suchý vzduch, který ho dráždí a vysušuje. Během topné sezóny často trávíme čas v místnostech, kde je suchý vzduch. Ten může způsobit velmi častý problém – syndrom suchého oka, kdy oko není schopno samo vytvářet dostatečné množství slz, je zarudlé a pálí. V tomto případě doporučujeme používat oční kapky a zvlhčovače vzduchu.

Se zimním obdobím souvisí také naopak přehnané slzení oka, v tomto případě se může kontaktní čočka v oku nepříjemně pohybovat. Doporučujeme na čočky nosit sluneční brýle, které ochrání oko od silného a mrazivého vzduchu.

Podzim a zima představují pro oči zvýšenou námahu, měli bychom o ně tedy náležitě pečovat.

 

Sdílejte: