Interview s čočkou

Sdílejte:

Lidé mají těžký život. To bezpochyby! Ale co takové čočky? Jak se žije dvěma polymerovým blankám, jejichž obsah (shodou náhod stejně jako u lidí) tvoří voda?

Zeptali jsme se na to měsíčních kontaktních čoček Soflens 59 od společnosti Bausch & Lomb.

Jak začíná váš den?

Den začínáme v pouzdře v dezinfekčním roztoku Bausch & Lomb. Odpočíváme po předešlém těžkém dni až cca do 6:30 ráno, kdy náš majitel pouzdro otevře.

A co následuje potom?

Následně nás jednu po druhé vezme, přičemž dbá na to, která patříme do pravého a která do levého oka. Je to nesmírně důležité, hlavně když vezmeme v úvahu fakt, že každá z nás má jinou dioptrii. Následně nás vkládá do oka. Tam se pohodlně usadíme a celý den sledujeme, co se děje okolo nás.

Takže celý den jen sedíte pohodlně usazené v oku?

Tak by se to dalo shrnout a přitom ještě sbíráme nečistoty, které se na nás během celého dne lepí. Právě proto je nutné nás večer z oka vytáhnout a pořádně vydezinfikovat.

Není možné, aby váš majitel s vámi spal?

Můžeme zůstat v oku, ale maximálně na jednu noc a samozřejmě to nemůže být pravidelně a ráno je nutné nás pořádně vydezinfikovat. Bakterie a nečistoty, které se na nás za celý den usadily, by mohly způsobit zápaly a nepříjemné škrábání v oku.

Večer se tedy vracíte nazpět do toho stejného roztoku…

Do pouzdra sice ano, ale je nutné do něj vždy nalít „čerstvý“ dezinfekční roztok. Přes noc se z nás totiž uvolňují nečistoty, které v roztoku zůstávají, a proto je nutné ho denně vyměnit za nový. Jinak bychom mohli nositeli-majiteli způsobit problémy. A to bychom neradi. Jakékoli těžkosti, které způsobujeme, nejsou přímo zapříčiněné námi, ale neodbornou manipulací s námi.

Například moje sestra způsobila majiteli nepříjemný zánět oka poté, co si ji vložil do oka špinavýma rukama na veřejných toaletách. Jsme velmi háklivé na hygienu.

Víme, že oproti nám, lidem, žijete velmi krátce. Jaká je tedy vaše životnost?

Naše životnost závisí na typu čočky. Můžeme být denní, měsíční, tříměsíční. Konkrétně my, Soflens 59, žijeme průměrně měsíc. Potom je nutné vyměnit nás za čerstvé sestry z nového obalu a my končíme většinou v koši, v kanálu a podobných místech. Už jsme si ale zvykly.

Děkuji za rozhovor a za to, že zlepšujete kvalitu našeho života!

Sdílejte:
Kluci a holky z Bausch + Lomb

Jsme tým. Fascinují nás lidské oči. Máme rádi čočky a vše kolem nich. Pracujeme pro Bausch + Lomb. A snažíme se pomáhat a radit všem, kdo milují kontaktní čočky stejně jako my.