Jak chránit dětské oči v zimě

Sdílejte:

Zima a kupy sněhu lákají k zimním hrátkám především děti. Pokud se chystáte vyrazit s nimi o prázdninách či dovolené na hory a užít si lyžování, sáňkování nebo bruslení, nezapomeňte chránit jejich zrak. Dětské oči jsou v tomto období zvlášť citlivé a důsledná ochrana je proto víc než vhodná.

 děti na horách

 

Zrádné UV záření

Před UV zářením bychom měli zrak, a nejen u dětí, chránit po celý rok. Mnoho lidí si stále myslí, že pokud slunce zrovna nesvítí, není třeba si dělat starosti a oči si chránit. Pravdou ale je, že světelné UV paprsky prochází atmosférou stále stejně. Navíc, pokud jste na horách, UV záření je vyšší.

Proč? Ve vyšších nadmořských výškách je vzduch řidší a tak propouští do atmosféry více ultrafialového záření. Navíc se paprsky odráží od bílé plochy sněhu, a tak dostávají citlivé dětské opravdu zabrat. Na ochranu očí je potřeba myslet ještě předtím než se s dětmi vypravíte na svah. Určitě se vyplatí pořídit jim kvalitní sluneční brýle s vysokým UV faktorem.

U lyžařských slunečních brýlí se přesvědčte, zda dětem správně přiléhají k obličeji a nikde je netlačí. Péče o jejich zrak se vám určitě vyplatí – nechcete přece strávit zbytek prázdnin na chatě kvůli tomu, že má vaše dítě zánět spojivek.

Povětrnostní podmínky

Hory jsou často svými povětrnostními podmínkami nepředvídatelné. Počasí se na nich rychle mění a slunečné ráno se může rychle změnit v zasněžené a větrné odpoledne. Dětský zrak může být pak v důsledku mrazivého větru a prášícího sněhu podrážděn, což vede k nadměrnému slzení.

Teplo a zima

Znáte to, sedíte s dětmi v pohodlí přetopené chaty a pak vyjdete ven do zimy – jak budou jejich oči na tak prudký přechod reagovat? Mohou slzet nebo být naopak velmi suché. V tom případě se vyplatí sáhnout po zvlhčujících kapkách. Pokud pobýváte s přetopené místnosti dlouho, určitě se vám vyplatí zainvestovat do zvlhčovače vzduchu. Ty navíc pomáhají předcházet i vysoušení sliznic dýchacích cest, takže u dětí předejdete suchému dráždivému kašli, rýmě či případným dalším onemocněním horních dýchacích cest, které by je jinak mohly potrápit.

Pár tipů na závěr

  • UV filtr slunečních brýlí by měl mít 400 nanometrů – ten totiž poskytuje stoprocentní systém ochrany zraku.
  • Na hory se doporučuje zvolit velmi tmavý filtr brýlí s propustností 3-8%.
  • Sluneční brýle – i lyžařské – svým dětem vždy důkladně vyzkoušejte a dohlédněte, aby perfektně seděly.
Sdílejte: