Jak si správně vybrat sluneční brýle

Sdílejte:

Sluneční brýle nejsou jen praktickou pomůckou, jak si chránit zrak před ostrými slunečními paprsky – jsou také skvělým módním doplňkem. Vybrat si  ideální pro váš typ obličeje není až tak lehké, jak by se mohlo zdát. Jsou obroučky, které dokáží potlačit malé nedokonalosti vzhledu a jsou takové, které je naopak podtrhnou.

Jak si mezi nimi vybrat ten správný tvar? Typů obličeje je mnoho, ale nejčastěji je mezi populací zastoupen tvar kulatý, oválný, srdčitý nebo čtvercový. Pokud si nejste jisti, který tvar odpovídá vašemu obličeji, tu máme malou nápovědu.

1602.m00.i004.n072.P.c28.224665441 _np_ Business and office thin

Výběr slunečních brýlí

Při výběru slunečních brýlí dejte určitě přednost těm, které kvalitně ochrání váš zrak před škodlivým UV zářením. Našim dnešním tématem je však výběr brýlí podle tvaru obličeje, a proto se zaměříme na pár užitečných rad úvodem:

  • Horní obruba brýlí by měla kopírovat tvar obličeje, ale neměla by ho výrazně přesahovat
  • Dolní obruba by měla dosahovat k lícním kostem
  • Brýle by neměly být výrazněji širší než váš obličej
  • Na tvaru nosníku záleží – měl by co nejlépe odpovídat kořenu vašeho nosu
  • Ujistěte se, že poté, co si nasadíte brýle, nebudou vaše řasy dosahovat až na skla – věřte, že to může být hodně nepříjemné L

Srdčitý (trojúhelníkový) tvar

Vaší tváři dominuje široké čelo, od něhož se obličej zužuje k výrazné špičatější bradě, která tvoří nejužší místo obličeje. Tomuto tvaru velmi sluší jemnější, žensky působící brýle. Hledejte mezi nimi ty oválné a nebojte se experimentovat s odvážnějšími modely –  skvělou volbou mohou být například pilotky. Sedět vám budou brýle s úplně obyčejným horním rámem, u kterých zvolíte výraznější spodní rám. Zkoušejte a nebojte se kombinovat. Pozor byste si měli dát spíše na brýle, jejichž horní obruba je výrazná či přikrášlená – zbytečně by mohly zvýraznit vaše širší čelo.

Kulatý tvar

Charakteristický kulatý tvar obličeje je nejširší v bodě mezi lícními kostmi a užší v oblasti čela  a brady. Jeho linie jsou zaoblené. Pro vás budou ideální hranaté brýle střední velikosti – klidně i výraznější – které dodají vašim jemným rysům trochu ostrosti. Nebojte se neobvyklých geometrických tvarů, moc hezky mohou vypadat i špičaté „kočičí“ brýle, které obličej zeštíhlí. Vhodná je i výraznější horní obruba tvaru motýlích křídel. Naopak se vyvarujte kulatých obrouček, které by zbytečně zvýraznily  kulaté tváře.

Oválný tvar

Oválný tvar je o něco delší než širší, vyznačuje se obvykle výraznějšími lícními kostmi a pravidelnými rysy. Pokud je to váš případ, máte vyhráno – můžete si totiž dovolit jakýkoliv tvar brýlí – i takové, které jsou pro ostatní tabu. Pečlivě vyzkoušejte, které brýle vyzdvihnou vaše rysy. Barvu obrouček byste měli volit s ohledem na vlastní barevnou typologii – měl by ladit s vašimi vlasy a tónem pleti.

Čtvercový (hranatý) tvar

Vám budou slušet klasické oválné brýle. Bát se nemusíte ani větších modelů. Volte jemně působící brýle s oblými liniemi, které vyváží či potlačí vaše ostré rysy. Vhodné pro vás mohou být i různé asymetrické obruby, které opticky „rozbijí“  ostré tvary obličeje. Vyhnout byste se určitě měli modelům, které jsou příliš velké a hranaté.

Pokud i tak váháte a nejste si jisti, které brýle jsou pro vás ty pravé, nebojte se poradit přímo ve své oblíbené optice.

Sdílejte: