Jak si vybrat oční kontaktní čočky?

Sdílejte:

Oční vada, ať už jde o krátkozrakost, dalekozrakost, astigmatismus anebo cokoli jiného, je vždy nepříjemností. Podle mě jsou nejhorší ty „choroby“, které se týkají částí hlavy. Zuby, uši a oči. Cokoli z toho mě kdy trápilo, dokázalo mi to pěkně znepříjemnit den, dva, týden… zkrátka jakkoli dlouhý čas. Naštěstí poruchy zraku moc nebolí a řešení korekce zrakových vad je dnes vcelku pohodlná záležitost. Samozřejmě v závislosti na typu zrakového problému.

Většina zrakových vad je dnes korigovatelná kontaktními čočkami. Je mnoho výrobců a mnoho druhů kontaktních čoček, přičemž dnes tento fenomén přesáhl i do imagové záležitosti. Podobně jako brýle. Někdo je nosí jen proto, že mu sluší, jiní se jich snaží zbavit pomocí kontaktních čoček, neboť si v nich připadají jako úplný „trotl“.

Výběr brýlí je vcelku bezproblémová věc na rozdíl od výběru očních kontaktních čoček, který závisí na druhu zrakové vady, osobního přání a individuální dispozici. Kontaktní oční čočky navrhuje a aplikuje optometrista v oční optice anebo oční lékař v ambulanci. Nejprve se musí seznámit s pracovním prostředím, ve kterém budoucí „nositel“ pracuje, jaké léky užívá, jestli trpí nějakou alergií a přirozeně musí poznat všechny jeho oční problémy. Potom důkladně vyšetří jeho zrak a zakřivení rohovky a navrhne správné kontaktní čočky. Oční lékař, případně optometrista, ho následně naučí odborně zacházet s kontaktními čočkami – jak si je dávat a vytahovat z očí. V neposlední řadě musí být uživatel poučený o způsobech čištění čoček (usazeniny ve formě bílkovin a tuků, prach a zbytky make-upu), které se už v dnešní době čistí chemicky pomocí moderních roztoků.

Tímto jsem si prošel i já. Mimo toho, najít si na to čas, to bylo celkem ok. A ten byl pro mě i tak příjemněji strávený, protože měl pro mě nějaký osobnější význam než sezení v práci za počítačem. Jako nováček jsme se tedy rozhodl pro jeden z nejbezpečnějších způsobů nošení, a to kontaktní čočky s plánovanou výměnou. Ne že by jiné kontaktní čočky byly nebezpečné, ale jde spíše o bezpečnost v rámci hygieny a pravidelné kontroly. Každá kontaktní čočky má totiž určenou dobu nošení od výrobce. Tato doba zaručuje, že při dodržování předepsané péče a hygieny při používání kontaktních čoček je oko bezpečně chráněné a jejich používání je pohodlné. Firma Bausch & Lomb, jedna z nejstarších amerických firem zaměřených na péči o zrak, rozděluje oční kontaktní čočky podle doby použití na denní, čtrnáctidenní, měsíční, tříměsíční a roční. Všechno závisí jen na „nositeli“ a jeho zrakové vadě. Optometrista následně zváží nejvhodnější typ.

Důležitým faktem je, že oční čočky by se neměly používat při zápalech anebo nádorech na rohovce, při chronickém onemocnění slzných kanálků, akutních onemocnění oka, stejně jako při sezonních alergiích, které se projevují zánětem spojivek, sennou rýmou. Tady je možnost zhoršení tohoto stavu právě nošením kontaktních čoček, které jsou aplikované přímo do oka.

Faktem však nadále zůstává, že i přes některá omezení jsou kontaktní čočky stále výborným řešením korekce zraku pro nás aktivně žijící lidi. A po tomto mém výlevu si s mými „Soflenskami“ půjdu zaběhat. Třeba mi něco hezkého padne do oka.

Sdílejte:
Kluci a holky z Bausch + Lomb

Jsme tým. Fascinují nás lidské oči. Máme rádi čočky a vše kolem nich. Pracujeme pro Bausch + Lomb. A snažíme se pomáhat a radit všem, kdo milují kontaktní čočky stejně jako my.