Jak správně pečovat o své kontaktní čočky?

Sdílejte:

Lidské oko je obdivuhodný orgán, kterým vnímáme svět kolem nás. Věděli jste, že až 80 % informací získáme právě svým zrakem? Není tedy divu, že je třeba se o své oči řádně starat. Pokud jste nositelé kontaktních čoček, jejich správnou péčí a ošetřováním, zabezpečíte dlouhodobě zdraví vašich očí. Přečtěte si, jaké jsou základní kroky správné péče o čočky.

V rámci zlepšení ostrosti svého zraku a snížení rizika kontaminace je vhodné provádět pravidelné čištění čoček, neboť se na nich usazuje lipidobílkovinový sediment, který může být živnou půdou pro mikroby. Pokud nosíte jednorázové denní kontaktní čočky, tato starost vám odpadá, a nemusíte se zatěžovat čištěním či uchováváním čoček. Nicméně ani péče o kontaktní čočky, které nosíte více než jeden den, není složitá. Doporučujeme dodržovat pokyny vašeho očního specialisty a následující rady.

Oplachování

Nikdy neoplachujte kontaktní čočky vodou z vodovodu, ta obsahuje látky, jako je chlór, minerály či kovové částice, které mohou čočky poškodit. K opláchnutí využijte specializované roztoky, každou stranu čočky oplachujte po dobu pěti vteřin víceúčelovým roztokem Biotrue. Tento roztok čistí povrch čoček a ničí mikroorganismy, navíc balancuje své pH přesně na úroveň zdravých slz a využívá lubrikant, který je obsažen v našich očích. Díky tomu budou vaše oči brát vyčištěné kontaktní čočky jako svou přirozenou součást. V závislosti na individuálním složení vašich slz a režimu nošení čoček vám může oční specialista doporučit další péči.

Desinfekce

Kontaktní čočky umístěte do čistého pouzdra, které naplňte čerstvým roztokem, čočky byste měli v daném pouzdře nechat alespoň po dobu čtyř hodin. Po nasazení kontaktních čoček zbylý roztok vylijte. Nezapomeňte také na péči o pouzdro, pozor, nevyplachujte ho vodou, ale čerstvým roztokem, a nechte jej na vzduchu vyschnout.

Uskladnění

Mezi základní pravidla správného uskladnění patří, nepoužívání roztoku opakovaně a každý měsíc výměna pouzdra na kontaktní čočky.

Sdílejte: