Jaké jsou rozdíly mezi peroxidovým a víceúčelovým roztokem?

Sdílejte:

Úspěšné a bezproblémové používání kontaktních čoček je spojeno s jejich čištěním. Při čištění kontaktních čoček je nutné dodržovat pokyny pro jejich správnou péči a hygienu. Je důležité myslet na to, že čistící roztoky nelze nahradit pouhou vodou z vodovodu, a to ani převařenou.

1200_900_prispevky_rozdiel

O tom, jaký roztok je pro vás nejvhodnější, se nejdříve poraďte se svým očním specialistou. Při výběru se zajímejte zejména o to, jaké má složení, kolik obsahuje chemických látek a konzervantů, zda je pro citlivější oči a jestli je vhodný k vašim kontaktním čočkám.

Víceúčelové roztoky

Jejich použití je velmi jednoduché a většinou plní všechny potřebné funkce. Víceúčelové roztoky zajišťují všechny potřebné kroky v jednom roztoku, čočky desinfikují, čistí od povrchových nečistot či je zvlhčují. Nevýhodou může být zpravidla nižší dezinfekční síla, než je tomu u peroxidových roztoků, na čočkách mohou zůstat nečistoty a uloženiny. Některé chemické složky mohou rovněž způsobovat alergické reakce. Pokud vám víceúčelové roztoky nevyhovují, je k dispozici peroxidový systém čištění.

Peroxidové roztoky

Peroxidový systém patří mezi nejúčinnější roztoky na kontaktní čočky. Roztok obsahuje peroxid vodíku, kdy na základě chemické reakce jsou odstraněny nečistoty a bakterie. Jeho výhodou je široké spektrum antimikrobiální účinnosti. Navíc je vhodný i pro osoby, které jsou alergické či přecitlivělé na některou ze složek víceúčelových roztoků. Nicméně je zde potřeba neutralizovat peroxid vodíku, a to buď druhým roztokem, nebo katalyzátorem ve speciálním pouzdru. Čočky je potřeba nechat v pouzdře do konce reakce, dokud nebude peroxid zneutralizován. Jinak by mohlo dojít ke zranění oka. O tom, jak používat peroxidový roztok se dočtete v našem předchozím  článku.

 

 

Sdílejte: