Jaké jsou rozdíly mezi šedým a zeleným zákalem?

Sdílejte:

Zelený i šedý zákal bývají velmi častým očním onemocněním. Ačkoliv jde o známé oční choroby, rozdíly mezi těmito pojmy nejsou příliš známé. Víte, co je rozlišuje?

Při zeleném zákalu nebezpečně stoupá nitrooční tlak, šedý zákal je onemocnění samotné oční čočky. V našem článku vám blíže představíme obě oční choroby, jejich příznaky a léčbu.

Female eye with long eyelashes close up

Zelený zákal

Zelený zákal, nazývaný také glaukom, vzniká v důsledku zvýšeného nitroočního tlaku. To je způsobeno utlačováním vláken zrakového nervu, kdy vlákna postupně odumírají. Zároveň jsou zde patrné cévní, strukturální a jiné změny. Toto onemocnění se objevuje většinou po čtyřicítce, vzácněji dřív. Nevýhodou je, že nemusí být provázeno žádnými zjevnými příznaky. Proto je velmi důležitá prevence a sledování rizikových faktorů. Vhodné jsou pravidelné oční vyšetření u lidí starších čtyřiceti let a také u rodinných příslušníků pacientů s glaukomem, pravděpodobnost onemocnění je u nich vyšší.

Nemoc je zrádná v tom, že si příznaků nemusíte ani všimnout. Může dojít k prudké bolesti oka, jeho zrudnutí, zhoršení vidění či bolestí hlavy. Zelený zákal určitě nepodceňujte, zanedbání léčby může vést k vážným a nezvratným ztrátám zraku. Samotný glaukom nelze vyléčit, nicméně jeho postup jde zastavit, a to prostřednictvím očních kapek, laserového zákroku či operací.

Šedý zákal

Šedý zákal neboli katarakta, je vyvolán zakalením oční čočky. V případě, že je čočka zakalena natolik, že nepropouští světlo s obrazy k sítnici a vidění je zastřené, nepomáhají kontaktní čočky ani brýle, jedná se o šedý zákal. Ve většině případů jde o přirozené stárnutí čočky, nicméně dalšími rizikovými faktory jsou onemocnění cukrovkou, úraz, některá léčiva, UV záření, kouření či obezita. Toto onemocnění může být také vrozené.

Příznaky se projevují postupně, dochází ke snížení zrakové ostrosti, vidění se stává zamlžené a neostré. Prevencí šedého zákalu je péče o oči, nošení kvalitních slunečních brýlí, omezení kouření a zdravý životní styl.

Možností léčby je pouze operace, nicméně jde o rychlý zákrok, kdy je původní čočka nahrazena umělým implantátem.

Sdílejte: