Kontaktní čočky a děti: aplikovat, nebo ne?

Sdílejte:

Ve   skutečnosti neexistuje důvod, proč by dítě kontaktní čočky nosit nemohlo. Pakliže je správně poučeno o aplikaci, dodržuje pravidla spojená s hygienou a chová se jako nositel čoček zodpovědně, nic nebrání tomu odložit brýle.

group of school kids writing test in classroom

Jak poznat u dítěte zrakovou vadu

Typickými příznaky jsou šilhání, přivírání očí nebo úplné zakrývání jednoho oka. Dítě si může opakovaně oči třít nebo naklánět hlavu na stranu. Při návštěvě lékaře jsou většinou naordinovány dítěti brýle, ale ty u aktivních jedinců mohou být překážkou při sportovních aktivitách.

 

Řešení: kontaktní čočky

První aplikaci čoček a názornou edukaci nesmí provést nikdo jiný, než zkušený oftalmolog, který s korekcemi očních vad u dětí dlouhodobě pracuje. Dětské oko je totiž neustále ve vývinu. Velmi důležitý je i psychologický přístup k dítěti, který se bude lišit od aplikace u dospělého. Dítěti bude ze začátku přímý kontakt s okem nepříjemný. Očního lékaře proto vybírejte pečlivě a nechte si společně s dítětem od lékaře vysvětlit, jaké jsou možnosti využití materiálu a které modely čoček jsou na trhu.

 

Kdy s aplikací začít

Pakliže se dítě naučí aplikovat si kontaktní čočky samo už ve školním věku, nebude mít ani v dospělém věku nikdy problém. Průzkumy potvrdily, že dítě je o své čočky schopno starat ve věku 8 let, ale ke každému je potřeba přistupovat individuálně. Dítě by si mělo uvědomit, že samotný um aplikace je pouze část odpovědnosti. Každý večer je třeba čočku opatrně bříšky prstů vyjmout a uložit do roztoku. Děti naučené na správný postup se ale dokonce ukázali jako svědomitější nositelé než dospělí.

 

Který typ čoček je pro dítě nejvhodnější

Pro děti jsou nejvhodnější čočky jednodenní. Jedná se o čočky, které ráno nasadíte a večer vyhodíte. Odpadá tím veškerá následná péče o čočky (jako čištěni a jejich uchovávání). Tyto čočky bývají vyrobeny z materiálu, který je velmi jemný a prodyšný, a proto je velmi dobře snášen. Existují i čočky, které jsou vyrobeny na základě bioinspirace. Jsou inspirovány samotným okem. Takové čočky mají stejné procento vody jako rohovka, jejich povrch napodobuje lipidovou vrstvu slz (tím brání odpařování vody z čočky – stejně jako lipidová vrstva u slz zabraňuje odpařování vody ze slz). Takové čočky výborně sedí a zachovávají si své optické vlastnosti.

Sdílejte:
Kluci a holky z Bausch + Lomb

Jsme tým. Fascinují nás lidské oči. Máme rádi čočky a vše kolem nich. Pracujeme pro Bausch + Lomb. A snažíme se pomáhat a radit všem, kdo milují kontaktní čočky stejně jako my.