Kontaktní čočky nebo dioptrické brýle. Jaké výhody přináší?

Sdílejte:

Více jak tři milióny lidí v Česku trpní nějakou formou oční vady, kvůli které musí nosit kontaktní čočky nebo brýle. Někteří lidé volí k odstranění dioptrií laserovou operaci. Každé řešení má samozřejmě své klady a zápory.

Kontaktní čočky

file1381235523717Také vás štvou věčně zamlžené brýle nebo vás obtěžují neustále sklouzávající brýlové obroučky při sportovních aktivitách? Nesnášíte, když vám slunce svítí do očí a nemůžete si vzít sluneční brýle, protože nemáte žádné dioptrické? Nošením čoček se všech těchto problémů zbavíte. A budete se divit, proč jste je nezkusili dříve.

Kontaktní čočky odstraňují řadu nevýhod spojených s používáním klasických brýlí. Neomezují zorné pole lidského oka, jak je tomu u obrouček brýlí. Nevznikají u nich světelné odrazy, běžné u klasických brýlí. Nejsou viditelné ostatními lidmi (pokud se nepodíváte opravdu z blízka, tak skoro ani nevíte, že někdo nosí čočky). Odpadá nebezpečí úrazu očí v případě nárazu nebo úderu, lze s nimi tedy bez problému sportovat. Neusazují se na nich kapky deště, při vstupu do místnosti se zvýšenou vlhkostí se nezamlžují.

Jejich nevýhodou je pak jejich vyšší cena oproti brýlím (což ale není až tak pravda, jak si můžete přečíst níže, protože i brýle vás mohou stát několikanásobně více než čočky). A chvíli si na ně budete muset zvykat a naučit se o ně správně pečovat.

Stejně tak budete muset ze začátku vyzkoušet několik druhů čoček, abyste poznali, které vám sednou nejlépe. Ostatně o jednotlivých druzích se rozepisujeme níže.

Existuje několik druhů kontaktních čoček…

Podle délky nošení, ke kterému jsou kontaktní čočky určeny, rozlišujeme typy s denní, měsíční, tříměsíční a roční výměnou. Stále více lidí, kteří používají čočky, pak vyhledává jednodenní kontaktní čočky, protože jsou nejpohodlnější a co se týče péče o čočky, tak představují tu nejjednodušší variantu. Nemusíte je omývat, uchovávat v pouzdře. Prostě si je jen ráno nasadíte a večer je vyhodíte. Nemusíte o nic starat, protože si druhý den vezmete nové.

Další alternativou jsou čočky měsíční, které jsou prodávány jako nejvíce ekonomická varianta, které musíte vyměnit jednou za měsíc. Jediným záporem je, že vyžadují pravidelné intervaly výměny a údržbu. Jakýmsi kompromisem jsou pak 14-denní čočky.

Existují také čtvrtletní, roční kontaktní čočky, které se však už tak moc nepoužívají. Snad kromě jednodenních čoček, které se po použití vyhodí, se na noc se z oka vyjímají.

Výhody

 • Skvěle zaostříte v jakékoliv situaci – při sportu nebo řízení auta.
 • Mohou je nosit i alergici, kteří mají problémy s pylem a trávou.
 • Neobtěžují vás žádné odlesky, zamlžení nebo zkreslení obrazu, jako se stává u brýlí.
 • Vidíte ostře v celém zorném poli (i periferně).
 • Můžete nosit jakékoliv sluneční brýle. Stejně tak si bez problému nasadíte jakoukoliv helmu (např. lyžařskou) a nebude muset řešit, jestli vás někde netlačí obroučky.
 • O jednodenní kontaktní čočky se nemusíte starat, jelikož je na konci dne vyhodíte a druhý den si vezmete nové.
 • Když se vám kontaktní čočky poškodí, pořízení nových vás vyjde na pár desítek korun, kdežto pořízení nových brýlí stojí až tisíce korun. A hlavně poškození čoček není tak fatální jako poškození brýlí, kdy se vám do oka mohou dostat střepy.
 • Mohou je nosit i děti. Mohou je klidně nosit i děti předškolního věku,věk dětí není nijak omezen. U dětí se ale doporučuje začít používat čočky zhruba až od 5 let.

Nevýhody

 • Měsíční, čtvrtletní a roční kontaktní čočky vyžadují pravidelnou údržbu (na noc je třeba je dát do pouzdra s roztokem, a to každý den opakovat a roztok samozřejmě měnit, čočky jím čistit). Což sice není nějaká zásadní komplikace, ale chvíli ze začátku potrvá, než si na to člověk zvykne.
 • Ne každý člověk snese čočku v oku. Proto je lepší se ze začátku poradit se svým lékařem o vhodnosti používání čoček. Každý člověk je jiný, každému vyhovuje něco jiného.
 • Při nesprávné manipulaci může dojít k zanesení infekce do oka. To se může stát například, když budete čočky přenášet (budete mít denní čočky v oku například týden). Anebo když budete používat měsíční čočky a nebudete je čistit roztokem.

Dioptrické brýle

Eye-Wear-Services

Mezi hlavní klady brýlí patří snadná použitelnost a údržba.

Pořizovací cena brýlí může být v řádu sta korun (ty najdete třeba v obchodních domech). Kvalita těchto levných brýlí je nevalná a navíc vy potřebujete brýle přesně na míru, protože ty pak budete nosit celé dny. V optice, kde vám brýle pomohou vybrat profesionálové, zaplatíte částku, která se může vyšplhat až na několik tisíc korun (částka se odvíjí podle typu obrouček a použitých skel).

U brýlí  platí, že čím levnější budou, tím horší kvalita. U levných brýlí se budete potýkat s nekvalitním materiálem u obrouček, u skel se levnější varianty  projeví kupříkladu tím, že skla budou těžká a vás pak brýle budou tlačit na nose a snadno se zamlží. Obroučky vám nemusí dobře sedět apod.

Další nevýhodou brýlí je to, že v nich ztrácíte možnost ostrého periferní vidění, protože skla vám korigují jen určitý výsek zraku. Navíc pokud máte hodně malá skla, můžete se v některých úhlech dívat mimo ně a cítit se tak zcela nejistě.

Při sportu vám s brýlemi hrozí riziko, že se rozbijí. V některých případech může dojít až k poranění obličeje či přímo oka.

Hodně diskutovaným tématem je cena brýlí. Panuje názor, že brýle jsou zákonitě levnější.

Protože si je jednou koupíte a vydrží několik let. To je i není pravda.

Brýle vám mohou skutečně vydržet několik let, to ovšem pouze za předpokladu, že se vám nezmění časem dioptrie a nebudete potřebovat nová silnější skla. Většina uživatelů, ale i tak potřebuje brýlí několik – jedny až dvoje do práce a do společnosti.

U nich je důležité, aby dobře vypadaly a byly stylové, za co si je většinou třeba připlatit. Počítat musíte i s dalšími výdaji za případné opravy, které mohou z nošení brýlí udělat poměrně drahou záležitost. Mnoho lidí se také za brýle stydí nebo jim prostě nesluší, a proto si raději koupí kontaktní čočky.

Výhody

 • Brýle mohou sloužit jako módní doplněk, můžete s nimi například sladit své oblečení.
 • Kromě občasného vyleštění, se o ně téměř nemusíte starat, takže údržba je minimální.
 • Zdravotní nezávadnost – nehrozí zanesení infekce do oka, protože si nemusíte sahat rukou do oka a riziko infekce je tak nižší. Snadná údržba.

Nevýhody

 • Mohou se snadno rozbít a koupě nových vyžaduje další investici navíc.
 • Někteří lidé nesnesou obrubu brýlí na pokožce obličeje, může dojít k otlakům nebo odření nosu.
 • S vysokými dioptriemi narůstá také i celková váha brýlí a skla jsou i tlustější, což snižuje estetický dojem.
 • Vidíte obraz jen přes sklíčka, což vám omezuje periferní vidění a nelze tak vidět do všech úhlů.
 • Za kvalitní obruby si připlatíte, stejně tak jako za zabarvovací sklíčka proti UV záření.

Laserová operace

Odstraňování očních vad pomocí laserové operace je v posledních letech stále více populární. Výhodou u laserové operace je odstranění špatného zraku prakticky mávnutím kouzelného proutku. Avšak nemusí to být natrvalo.

Oko se vám během života mění, a tak je pravděpodobné, že operace pro vás nebude konečným řešením a ve vyšším věku si stejně budete muset pořídit brýle nebo kontaktní čočky. U některých lidí se může objevit i zvýšená citlivost na světlo. Navíc lidé s příliš tenkou oční rohovkou laserový zákrok podstoupit vůbec nemohou. Ceny operací obou očí se pohybují kolem 30 až 40 tisíc korun.

Foto: 

http://www.everystockphoto.com/photo.php?imageId=5072401&searchId=7502269e70c4d771c6fd37ae0a886950&npos=13

http://www.everystockphoto.com/photo.php?imageId=265858&searchId=215207dff5e2c3eb82cd02232b1cb9fe&npos=14

Zdroje: 

http://www.contactlenses.org/clsglasses.htm

Sdílejte:
Kluci a holky z Bausch + Lomb

Jsme tým. Fascinují nás lidské oči. Máme rádi čočky a vše kolem nich. Pracujeme pro Bausch + Lomb. A snažíme se pomáhat a radit všem, kdo milují kontaktní čočky stejně jako my.