Kontaktní čočky „včera a dnes“

Sdílejte:

Věděli jste, že zhruba 80 až 90 procent všech vněmů a dojmů si vytváříme pomocí zraku? Tento fakt staví zrak na pozici jednoho z nejdůležitějších smyslů. A věděli jste, že naši předkové měli lepší zrak než současná populace? Tu se však předpokládá, že výskyt zrakových vad je přibližně stejný jako v minulosti, pouze se zlepšila diagnostika pro jejich odhalení. A spolu s tím nastoupil také progres v možnostech korekce zrakových vad.

Prvotní možností korekce všech dioptrických vad (dalekozrakost, krátkozrakost, astigmatismus) je korekce pomocí brýlí. První zprávy o brýlích pochází již ze 13. století, přičemž dlouhá léta byly brýle jedinou pomůckou na korigování problémů se zrakem. Až koncem 19. století se objevují první zmínky o kontaktních čočkách.

První měkké čočky jsou původem z Česka a jsou vynálezem týmu, který vedl profesor Wichterle. Vkládaly se do oka jen na několik hodin denně, celková doba použití byla ale i několik let. Ošetřovaly se fyziologickým roztokem. Jejich předchůdcem byly tvrdé čočky, které ale bylo nutno vyvařovat.

Moderní měkké kontaktní čočky jsou díky designu a odolnosti proti usazování bílkovin velmi pohodlné. Jejich základem je polymer HEMA s vysokým obsahem vody, což zabezpečuje vysokou propustnost pro kyslík. Navíc se díky moderním a mimořádně účinným roztokům během ošetřování nejen dezinfikují, ale i bezpečně uchovávají, zvlhčují a lubrikují. Unikátní složka s názvem hydranát se během toho postará o odstranění bílkovin z povrchu. Zároveň zabraňuje jejich opětovnému usazování na povrchu čočky.

Dnes najdeme na trhu nejrůznější druhy čoček nejen co se týče barvy, ale také délky nošení. Nejnovějším trendem jsou čočky s prodlouženou dobou nošení, které můžete mít v oku nepřetržitě 30 dnů a 29 nocí.

Sdílejte:
Kluci a holky z Bausch + Lomb

Jsme tým. Fascinují nás lidské oči. Máme rádi čočky a vše kolem nich. Pracujeme pro Bausch + Lomb. A snažíme se pomáhat a radit všem, kdo milují kontaktní čočky stejně jako my.