Korekce

Sdílejte:

Korekcí se rozumí zmírnění vady nebo odstranění choroby. S tímto pojmem setkáte zejména v očním lékařství, kdy se ke korekci zraku (očních vad) využívají kontaktní čočky a dioptrické brýle, případně operace za pomocí laseru.

Nejčastěji korigovanými očními vadami jsou:

Jak se korigují oční vady?

Jak jsme již řekli, korekce zraku se používá ve smyslu – korekce refrakční vady brýlemi, kontaktní čočkou nebo také korekce laserovým zákrokem. A sice – pokud vám oční specialista doporučí korekci zraku, budete se muset společně rozhodnout, jaký způsob korekce pro vás bude nejvhodnější.

V zásadě můžete výše uvedené oční vady korigovat těmito způsoby:

Právě kontaktní čočky jsou vhodnou alternativou pro své četné přednosti (jejich výčet najdete v tomto článku). Kontaktní čočky na rozdíl od brýlí neomezují zorné pole, nepřekáží při sportu a jiných aktivitách, umožňují přirozené vidění, neorosí se při změně teploty (přechod z tepla do zimy a naopak). Při správné aplikaci je nošení čoček bezpečné a bez zdravotních rizik.

Po finanční stránce jsou často dostupnější než například refrakční operace (laserové operace očí), kdy se cena jednoho páru čoček může pohybovat v řádek jednotek až několika desítek korun.

O to, že se staly kontaktní čočky tak rozšířeným prostředkem používaným ke korekci očních vad, se zasadil zejména český vědec Otto Wichterle, který v roce 1953 předvedl světu první měkkou kontaktní čočku z nového materiálu HEMA.

Věděli jste, že vlastnosti čoček znali již staří Řekové a Římané? Více o tom, kdy a jak vznikly první (nejen kontaktní) čočky najdete v článku věnující se historii vývoje kontaktních čoček.

Náhledové foto: http://morguefile.com/archive/display/10722 

 

Sdílejte:
Kluci a holky z Bausch + Lomb

Jsme tým. Fascinují nás lidské oči. Máme rádi čočky a vše kolem nich. Pracujeme pro Bausch + Lomb. A snažíme se pomáhat a radit všem, kdo milují kontaktní čočky stejně jako my.