Mohu nosit čočky, když jsem diabtetik?

Sdílejte:

Vysoká hladina cukru v krvi, která provází všechny diabetiky, má sice za následek otoky a kalení nitrooční čočky, kdy hladina krevního cukru ve vztahu ke kontaktním čočkám ovlivňuje také kvalitu slzného filmu, který je důležitý pro pohodlné nošení kontaktních čoček. Ale to neznamená, že když jste diabetik, tak že se musíte vzdát možnosti nosit kontaktní čočky.

blood-glucose-measure-diabetes-check-485478-mPoslední studie říkají, že nikoliv. Studie porovnávající fyziologické a subjektivní reakce na nošení kontaktních čoček u lidí nemocných diabetem a lidí bez této metabolické poruchy zjistily, že obě skupiny mají obdobnou zkušenost a reakci na kontaktní čočky a nedetekovatelné nežádoucí účinky na zrak a zdraví zrakového systému. Do výzkumné skupiny bylo zahrnuto 12 uživatelů čoček s cukrovkou, v kontrolní skupině bylo 15 zdravých nositelů. Věk (okolo čtyřicítky) a okulo-visuální parametry (refrakce, korneální a pupilární průměry, IOP) obou skupin si odpovídaly. Všichni účastníci během studie používali denní čočky vyrobené z comfilonu A s vysokou prostupností pro kyslík.

Podobně jako naše čočky Biotrue, které díky 78% obsahu vody v čočce zajištuje dostatečnou propustnost kyslíku a povrch čočky Biotrue napodobuje lipidovou vrstvu slz, což zaručuje vysoký komfort při nošení.

Čím je propustnost pro kyslík vyšší, tím více může oko přirozeně dýchat a vyživovat rohovku. Při dlouhodobém nošení kontaktních čoček s nízkou propustností pro kyslík hrozí několik nepříjemných komplikací. Při zkoušce nových kontaktních čoček se svého optometristy vždy ptejte na propustnost pro kyslík. Případně si na obalu čoček vždy tento údaj zkontrolujte a pamatujte si, že čím vyšší je propustnost, tím lépe pro vaše oči.

Sběr údajů probíhal dva měsíce a zároveň výzkumníci měřili ostrost zraku, tloušťku rohovky a další parametry.

Uživatelé čoček pak vyplňovali dotazníky týkající se kvality zraku a komfortu nošení. Mezi oběma skupinami nebyly žádné významné rozdíly ve sledovaných parametrech. Autoři studie však pozorovali tendenci účastníků s diabetem nosit čočky více hodin než těch v kontrolní skupině a také udávali, že nošení je pohodlnější po delší dobu než ti bez cukrovky. Autoři studie provedené letos na Universitě v Monrealu, Fakultě Optometrie, došli k závěru, že „praxe nedoporučovat kontaktní čočky lidem s diabetem by měla být přehodnocena“.

Foto: http://www.freeimages.com/photo/485478

Sdílejte:
Kluci a holky z Bausch + Lomb

Jsme tým. Fascinují nás lidské oči. Máme rádi čočky a vše kolem nich. Pracujeme pro Bausch + Lomb. A snažíme se pomáhat a radit všem, kdo milují kontaktní čočky stejně jako my.