Multifokální čočky

Sdílejte:

Multifokální čočky slouží zejména ke korekci tzv. presbyopie čili vetchozrakosti. Poskytují pacientům kvalitní vidění na každou vzdálenost (ostré vidění do dálky za šera i při únavě, stejně jako na blízko, např. při čtení). Zjednodušují také zaostřování při střídání pohledu do blízka a do dálky.

Multifokální čočkyMultifokální čočky, jak již napovídá slovíčko „multi“, umožňují ostře vidět na libovolné množství vzdáleností, na rozdíl od bifokálních nebo trifokálnych čoček PureVision2for Presbyopia, kde to byly dvě nebo tři vzdálenosti. V průběhu takto stráveného dne vám tyto čočky umožní vidět na všechny vzdálenosti bez nutnosti nosit brýle. Pohled pomalu klouže od vidění do dálky přes vidění na střední vzdálenost až po vidění do blízka a to vše samozřejmě přirozeně a bez jakékoliv námahy.

Multifokální čočky se využívají jak v brýlích, tak v čočkách PureVision Multi Focal nebo SofLens Multi-Focal a jsou plně přizpůsobeny potřebám všedního dne tak, abyste nemuseli používat několik druhů kontaktních čoček / brýlí během dne (na blízko, na dálku).

Multifokální kontaktní čočky jsou speciální tím, že mají více optických zón, jež jsou soustředěny v kruzích. Uprostřed čočky jsou většinou soustředěny dioptrie na blízko a k okraji se mění více na dálku. Oko se naučí automaticky přizpůsobit a zvolit správnou zónu čočky, kterou zrovna pro různě vzdálené objekty potřebuje. K nošení multifokálních kontaktních čoček je kromě dioptrií potřeba znát i další parametr. A to parametr adice (značka ADD). Dioptrie totiž značí hodnotu potřebnou na dálku a adice udává hodnotu přídavku do blízka.

Takto vypadá multifokální kontaktní čočka

Takto vypadá multifokální kontaktní čočka

 

Výhody multifokálních čoček

  • Korekce na dálku, střední vzdálenost i do blízka za pomocí jednoho druhu čoček (ať za pomocí multifokálních kontaktních čoček či brýlových čoček využívající multifokální skla). Není potřeba neustálé obtěžující střídání čoček či brýlí na dálku a na čtení, eventuelně na počítač.
    Tuto výhodu oceníte zejména v případech, kdy je takový častá výměna čoček či brýlí komplikované či nemožné (řízení – pohled do dálky a na palubní desku; nákupy v obchodech – orientace v prostoru, vyhledávání zboží v regálech a čtení etiket; nejrůznější pracovní činnosti – komunikace se spolupracovníky, práce na počítači, na pracovním stole, v dílně, práce s textem; při zdravotním postižení, neumožňujícím manipulaci s brýlemi – ochrnutí či zhoršená hybnost horních končetin, chůze s berlemi, apod.).
  • Plynulý přechod mezi různými pohledovými vzdálenostmi. Multifokální čočky nevytvářejí „skok obrazu“, typický pro bifokální brýlové čočky. U správně vyměřené, zvolené a zabroušené multifokální brýlové čočky se vám nikdy nestane, že na některou z pohledových vzdáleností od cca 30cm dále neuvidíte ostře.

Nevýhody multifokálních čoček

Za asi jedinou hlavní nevýhodu lze považovat dobu návyku, než si oko zvykne na tento druh korekce. Plnohodnotné využití předností multifokálních čoček vyžaduje přizpůsobení některých zrakových automatizmů, což může v některých případech trvat tři týdny i déle. Někdy může být též dočasně obtížný přechod z jiného druhu multifokálních, anebo bifokálních čoček na nové.

Foto: http://www.cockyshop.cz/slovnik-pojmu/multifokalni-kontaktni-cocky

 

 

Sdílejte:
Kluci a holky z Bausch + Lomb

Jsme tým. Fascinují nás lidské oči. Máme rádi čočky a vše kolem nich. Pracujeme pro Bausch + Lomb. A snažíme se pomáhat a radit všem, kdo milují kontaktní čočky stejně jako my.