Mýty, fakta, statistiky a zajímavosti o očích a kontaktních čočkách

Sdílejte:

Jedním z nejzajímavějších lidských orgánů je oko. Vyvíjí se až do sedmi let a zdravé dokáže například vidět drobné předměty na 80 metrů nebo plamen svíčky až na 27 kilometrů. Na zdraví oka má vliv mrkání a pláč. Za den mrkne naše oko asi 15 000x. A to rozhodně není vše, co o vašich očkách nevíte.collage-fundos-2-489906-mMýtů a zajímavostí kolem očí se točí celá řada. My jsme pro vás vybrali ty nejzajímavější údaje. A protože vyrábíme také čočky, vybrali jsme pro vás také pár zajímavostí ze světa čoček. Pokud nás sledujete i na Facebooku, tak jste si již mohli všimnout, že se pár těchto zajímavostí objevilo i na našem profilu. Tady je máte hezky pohromadě. Postupně budeme samozřejmě celý seznam postupně rozšiřovat.

Mýty, fakta a statistické údaje o očích

 1. Lidský zrak dokáže rozeznat asi 10 milionů barev.
 2. Některé ženy mohou „trpět“ mutací, která jim umožňuje vidět ještě o milion barev víc než ostatním.
 3. Kdyby oko bylo digitálním fotoaparátem, muselo by mít 576 megapixelů.
 4. 10 % našeho probdělého času máme zavřené oči. Ano, 10 % času promrkáme, celkem si mrkneme 15 000x za den.
 5. Samotné mrknutí se opakuje po třech až šesti sekundách. V průměru člověk údajně mrkne sedmnáctkrát za minutu.
 6. Ženy, které užívají hormonální antikoncepci, mrkají až o třetinu častěji než muži.
 7. Oko pštrosa je větší než jeho mozek.
 8. Zdravé oko dokáže vidět drobné předměty až na 80 metrů.
 9. Novorozenci nejsou schopni slzet. Do čtyř až třinácti týdnů děti pláčou „na sucho“.
 10. Všichni lidé s modrýma očima mají společného předka, který žil na této planetě asi před 6000 lety. Všichni modroočkové jsou vlastně příbuzní.
 11. Pokud máte hnědé oči, patříte k těm, kteří tu jsou odnepaměti.
 12. Barvu očí dítěte určuje nejen barva očí matky a otce, ale také genetické informace vzdálenějších předků. Není proto s určitostí možné říci, že dítě modrookého páru bude mít stejnou barvu očí jako oni.
 13. Modroocí lidé jsou náchylnější k nádorům kůže. Modré oči jsou sice tedy považovány za nejkrásnější, ale za svoji krásu mnohdy platí modroocí lidé krutou daň.
 14. Modroocí lidé mohou vypít více alkoholu. Tento bláznivý mýtus se nicméně zakládá na pravdě. Dvě samostatné nezávislé studie dokázaly, že lidé se světlýma očima dokáží  lépe vstřebat alkohol než lidé s tmavšíma očima.
 15. Barva očí se ustálí až ve třech letech.
 16. Barva očí je určována množstvím pigmentových buněk v duhovce. Pigmentace se vytváří v prvních měsících života, proto mají novorozenci duhovky většinou modré.
 17. Oko ve skutečnosti nerozezná červenou barvu, to až mozek ji vytvoří jako směs zelené a žluté.
 18. Náš zrak se stává dokonalým až v sedmi letech věku.
 19. Zdraví očí ovlivňují kromě věku jsou to také geny, pohlaví, rasa. Zdraví vašich očí může ovlivnit také to, jestli kouříte, trpíte cukrovkou a to, co jíte. Svou roli hraje také míra znečištění ovzduší v prostředí, ve kterém žijete.
 20. Nejčastěji trpí vadou zraku ženy než muži.
 21. 80 % našich vzpomínek souvisí s tím, co jsme viděli? Tak teď už to víte.
 22. Zdravé oko má ve skutečnosti 60 dioptrií. Hovorové „mít x dioptrií“ znamená mít x dioptrií rozdílu oproti normálu. Dioptrie je definována jako převrácená hodnota ohniskové vzdálenosti, což u zdravého oka představuje asi 16 mm.
 23. Podle statistik ženy pláčou 60krát do roka, muži jen 15krát.
 24. Oko dokáže vidět v noci plamen svíčky až na vzdálenost až 27 kilometrů. Proto se ostatně v minulosti používaly pro signalizace právě světelné signály pomocí loučí.
 25. S otevřenýma očima se nedá kýchnout. Kýchání je vůlí neovladatelný reflex, který vzniká drážděním receptorů nosní sliznice a udržuje průchodnou dutinu nosní. Větší množství hlenu podráždí receptory a po silném nádechu se prudkým výdechem dutina uvolní. Kýchací reflex zahrnuje kontrakci několika skupin svalů, mimo jiné svalů víček. Existuje hypotéza, že lidé oči zavírají proto, aby je při kýchání chránili před vymrštěnými choroboplodnými zárodky. A ješte jedna zajímavost na konec – když člověk kýchne za volantem, ujede při běžné městské rychlosti (50 km za hodinu)  14 metrů poslepu.
 26. Slzy z očí nejsou vždy stejné. Mají různé složení, záleží na tom, zda pláčete ze smutku, vzteku nebo radosti.
 27. V případě oslepnutí člověka, který někdy viděl, bude mít dotyčný ve spaní stále sny.
 28. Věděli jste, že ve skutečnosti oko vnímá obraz vzhůru nohama? A že náš mozek jej převrátí do správné polohy. To ze začátku způsobuje, že malé děti vidí svět vzhůru nohama, než si na to jejich mozek zvykne. Mozektotiž po čase zkrátka vyhodnotí, že je pro něj jednodušší obraz otočit než pohybovat tělem s hlavou dolů. Pak už obrz bez problému zpracuje a obraz obrátí a vnímá tak, jak jej vidíme ve skutečnosti nyní my.
 29. Lidské oko dokáže kdykoli fungovat na 100 % bez potřeby odpočinku.
 30. Nejčastěji lidé oslepnou v důsledku onemocnění šedým zákalem. Šedý zákal je i dnes přes pokročiloou moderní léčbu stále jednou z hlavních příčin slepoty v rozvojových zemích? Přibližně 48 % případů slepoty je důsledkem šedého zákalu (jedná se okolo 18 milionů lidí).
 31. Chcete mít zdravé oči? Dej si mrkev! Známá rada předávaná z generace na generaci je hodně, ale hodně neúplná. Jezení mrkve sice může zapříčiní, že budeme vidět lépe, protože mrkev je sama o sobě bohatá na vitamín A. Ale stejně tak dostatek vitamínu A obsahují také mnohé další potraviny (rajčata, zelená listová zelenina, špenát, dostatek vitamínu A mají také meruňky, broskve, pomeranče). Nemusíte tedy jíst denně tuny mrkve, postačí dobře vyvážená strava bohatá na vitamín A :-).
 32. Samotné oko se nedá transplantovat, jelikož je napojeno na mozek pomocí optických nervů (svazek vláken uložený v oku, který přenáší zrakové vjemy do zrakového centra, které je uloženo v mozkové kůře). Ty, jakmile se poškodí, člověk přijde o zrak.
 33. Myslíte si, že když budete své oči více používat, tak se časem opotřebují? To není tak úplně pravda. Samozřejmě váš zrak se může zhoršit v důsledku stáří, nemoci či úrazu, ale rozhodně se tak nestane kvůli tomu, že je „používáte“.
 34. Kromě umělých sladidel způsobují větší citlivost na světlo některá antibiotika, léky na snížení krevního tlaku nebo hormonální antikoncepce. Také vám kdysi někdo tvrdil, že používání umělých sladidel může způsobit, že vaše oči budou více citlivé na světlo? Tohle skutečně není mýtus.
 35. Čím lépe vidíte, tím nejspíš úspěšnějším sportovcem budete. Studie z posledních let ukazují, že sportovní výkon souvisí se zrakovými schopnostmi.

Víte, že…

 • nošení kontaktních čoček není nijak omezeno věkem? Mohou je klidně nosit i děti předškolního věku.
 • v Indii se prodávají nejdražší kontaktní čočky na světě? Stojí necelých 280 000 Kč. Jsou zdobeny diamanty a zlatem. Váží pouhých 5 gramů. V prodeji je pouze 3 996 párů těchto čoček.
 • společnost Google plánuje do kontaktních čoček zabudovat kamery?
 • vzhledem k teplotě lidského těla a teplotě oka (33 °C) není možné, aby kontaktní čočky v oku zmrzly. Proto můžete čočky bez obav nosit i teď v zimě.
 • vám čočka nemůže jen tak sklouznout až někam dozadu za oko? Pokud výjimečně kontaktní čočky sklouznou ze své správné polohy, mohou zůstat pouze na přední části oka nebo pod víčky. Oko je chráněno spojivkou – blánou, která brání tomu, aby se dostala čočka za oko.
 • že nošením brýlí nebo kontaktních čoček vaše oči nezleniví a nestanou se ještě více závislé na dioptriích. Používáním korekce se oči neoslabují. Oční vada se může zhoršovat spolu s věkem nebo jako výsledek nemoci, ale brýle nebo kontaktní čočky za to nemohou. Samozřejmě je třeba, aby korekce očí býla správná – to znamená správný počet dioptrií, které zaručují dobré, kvalitní vidění a zároveň jsou pohodlné pro celodenní nošení.

Zdroje: 

http://www.independent.co.uk/news/science/how-one-ancestor-helped-turn-our-brown-eyes-blue-776170.html

http://www.eyecareamerica.org/eyecare/tmp/eye-care-facts-and-myths.cfm

http://connersmitheyecenter.com/eye-care-facts-myths/

http://www.collegecentral.com/Article.cfm?CatID=hlt&ArticleID=3801

Sdílejte:
Kluci a holky z Bausch + Lomb

Jsme tým. Fascinují nás lidské oči. Máme rádi čočky a vše kolem nich. Pracujeme pro Bausch + Lomb. A snažíme se pomáhat a radit všem, kdo milují kontaktní čočky stejně jako my.