Nasazení čočky. Jak na to?

Sdílejte:

S nošením kontaktních čoček se často spojuje mýtus o nepříjemnosti jejich nasazování či vkládání do očí. A opravdu, existují citlivější typy lidí, kterým nasazení čočky může činit problémy. Pokud ale zachováte určitý postup, nemusí být vkládání čočky do oka složité ani nepříjemné. Ani pro vás, ani pro nikoho jiného.

Pravdou je, že na to, jak si jednoduše nasadit čočky, si časem vypracujete svůj vlastní rituál. Několik rad však nikomu neuškodí. Nejdůležitější je mít vždy dobře umyté ale i osušené ruce a celkově pracovat s čočkami v čistém prostředí. Nejlepší je osušit ruce ručníkem, který nepouští vlákna, protože ta by mohla zůstat přichycená na čočce. Pro dámy samozřejmě platí, aby si čočky nasazovaly ještě před tím, než si dají na tvář pleťový krém či make-up. Jen se doporučuje odstranit pomocí pleťové vody kožní maz v okolí oka – víčko vám při aplikaci čočky nebude klouzat z prstu.

Samotný postup je následující:

  1. Před otevřením pouzdra je dobré s ním zatřepat, aby se čočka odlepila od stěny a zůstala v roztoku.
  2. Vezměte čočku z pouzdra. Začínejte vždy se stejnou čočkou na stejné oko, abyste si čočky nezaměnili. To by mohlo být nepříjemné zvlášť tehdy, když máte na každém oku jinou dioptrii.
  3. Zkontrolujte čočku, jestli je čistá, neporušená a nepoškozená.
  4. Při manipulaci s čočkou používejte bříška prstů, nikoli nehty. Ty by mohly čočku poškodit.
  5. Čočku položte na špičku ukazováku. Ten by měl být suchý, aby na něm čočka dobře držela, ale nelepila se.
  6. Zkontrolujte, jestli je čočka správně orientovaná, tedy jestli není naruby. V případě, že má tvar misky, je orientovaná správně, jestli jsou však její okraje vytočené směrem ven, je nutné ji převrátit. Některé čočky mají i takzvaný indikátor – například vidíte řadu čísel 123 ve správném pořadí.
  7. Ukazovák s čočkou dejte nad úroveň očí a dívejte se na čočku z vnější strany. Prostředníkem odtáhněte spodní víčko směrem dolů, ukazovákem druhé ruky horní víčko zase nahoru.
  8. Přiložte čočku na oko a opatrně uvolněte víčka. Zamrkejte, čočka se usadí a centralizuje.
  9. Čočka v oku sedí, pokud nikde nedráždí. Je možné, že se na ni během aplikace dostala malá nečistota, s níž si ale poradí i naše slzné kanálky. Pokud však čočka stále v oku škrábe, je třeba ji nasadit ještě jednou.
Sdílejte:
Kluci a holky z Bausch + Lomb

Jsme tým. Fascinují nás lidské oči. Máme rádi čočky a vše kolem nich. Pracujeme pro Bausch + Lomb. A snažíme se pomáhat a radit všem, kdo milují kontaktní čočky stejně jako my.