VPMD neboli věkem podmíněná makulární degenerace patří k nejčastějším příčinám nezvratné ztráty zraku u pacientů starších 60 let. Každý rok počet pacientů s touto nemocí přibývá, včasným rozpoznáním této nemoci a léčbou lze ztrátu zraku zastavit.
Onemocnění VPMD
Choroba se projevuje degenerativním onemocněním oka v místě tzv. žluté skvrny neboli makuly. Makula představuje malou, nicméně důležitou oblast sítnice, která umožňuje ostré vidění. Degenerace sítnice způsobuje postupnou ztrátu centrálního vidění, lidé s danou potíží mají problémy s rozeznáváním tváří, čtením či řízením automobilu.
Vzhledem k tomu, že degenerace nezpůsobuje žádné bolesti, většina lidí na ni v prvotní fázi ani nepřijde. V pokročilém stádiu onemocnění pacient již nerozezná ani rysy obličeje, vidí pouze obrysy a kontrasty.
Makulární degenerace má dvě formy, tou první je suchá forma VPMD, která se projevuje postupně pomalým zhoršováním ostrosti vidění v průběhu let. Druhou představuje vlhká forma VPMD, u níž je naopak zhoršování funkce sítnice velmi rychlé.
Rizikové faktory
Věkem podmíněná makulární generace je často označována jako civilizační choroba, kterou ovlivňuje řada rizikových faktorů.
- Genetika – příbuzní nemocného mají až třikrát vyšší riziko nemoci.
- Pohlaví – nemoc postihuje častěji ženy než muže.
- Věk – pravidelné vyšetření by měli podstoupit lidé starší 40 let.
- Kouření.
- Životospráva – nedostatek vitamínů a antioxidantů.
- Obezita – souvisí s nezdravou výživou a vysokým krevním tlakem.
- Ultrafialové záření.
U této nemoci je důležitá včasná prevence a přesná diagnóza. VPMD nelze úplně vyléčit, ale je možné její vývoj alespoň zpomalit.
První a základní vyšetření probíhá jednoduše pomocí Amslerovy mřížky, jde o čtvercovou síť s fixačním bodem uprostřed, která testuje správnou funkci makuly. Vyzkoušejte si svůj zrak. Zakryjte si jedno oko a dívejte pouze na černý bod uprostřed. Sledujte, zda čtvercovou síť vidíte jako pravidelnou, zda některé čtverce nechybí nebo nejsou deformovány.

Jsme i na Facebooku!