Nejčastější zdravotní potíže při nošení kontaktních čoček

Sdílejte:

Když čočky používáte tak, jak máte, a dodržujete základní pravidla hygieny, tak to nepřináší žádné zdravotní komplikace. Ale to neznamená, že vás nemůže potkat kupříkladu syndrom suchého oka, infekce a jiné neduhy, které mohou postihnout každého z nás bez ohledu na to, zda nosí či nenosí kontaktní čočky. My jsme pro vás sepsali ty nejběžnější komplikace, se kterými se můžete setkat. Nicméně se budeme z pochopitelých důvodů věnovat samozřejmě více obtížím, které trápí čočkaře :-).

Infekce a záněty

blue_eyelash_198_h

Zánětlivá onemocněními oka (spojivek, víček) se zpravidla se projevují bolestivostí, pálením, svěděním či fotofobií (nesnášenlivostí světla neboli světloplachostí). Vždy je velmi důležité včas zahájit odpovídající léčbu. V článku jsou stručně popsána nejčastější infekční onemocnění oka, jejich projevy a léčba.

Nejčastější příčinou, která způsobuje záněty a infekce v oku je špatná hygiena rukou, kdy si můžete do oka zanést infekci sami.

Infekci může způsobit také přenášení kontaktních čoček, kdy čočky nosíte po delší dobu, než je doporučeno a stanoveno. Kupříkladu, kdybyste používali v kuse měsíční čočku po celé dva měsíce, tak i to vám může způsobit infekci v oku.

Mohou vám začít červenat oči. Vaš oči mohou být podrážděné. V tom lepším případě vám bude nošení čoček nepohodlné. V tom horším případě, jste si právě přivodili zánět v oku. V krajním případě můžete přijít zcela o zrak. Jsou zaznamenány případy, kdy v souvislosti s nedodržením základní péče došlo k tak závažné infekci, která vedla až ke ztrátě oka. Jsou to sice případy výjimečné, ale i takové riziko existuje a je lepší se mu vyhnout, pokud to jde – tedy nepřenášet čočky, ale užívat je přesně tak, jak se mají používat. Denní čočky na konci dne vyhodit, měsíční pravidelně čistit a po měsíci si vzít nový pár čoček. Komplikace se totiž nemusí projevit hned, ale až po čase. Dokonce třeba až za 4 roky.

Proč je vůbec přenášení čoček problém? Protože čočka má na svém povrchu póry, které pouhým okem nevidíte. A těmito póry prochází voda a vzduch, které když se ucpou, tak se sníží i přísun kyslíku do oka. A vy tak snižujete přirozenou obranyschopnost oka. Ucpáním pórů dojde také k tomu, že se původně hladkých povrch čočky změní na drsný. A při delším používání se čočka může zakalit a tím se zhorší vidění.

Pokud ještě k přenášení přidáte nedostatečnou výměnu roztoku z pouzdra a neumýváte si ruce, při nasazování čočky (připadně si jakkoliv saháte do oka bez umytých rukou), tak si zaděláváte na vážný zdravotní problém.

Nejčastější příznaky spojené s infekcí a záněty v oku

Nejčastější příznaky jsou: zarudnutí a pálení očí a viditelné cévky na bělmu. Ale příznaků může být mnohem více:

 • zarudnutí očního bělma
 • hustý bílý nebo žlutý výtok z oka III nadměrné slzení
 • zaschlé stroupky na víčku a v koutcích očí po spánku
 • pocit písku v oku při mrkání
 • oteklá nebo olupující se kůže víček
 • malá zarudlá bulka na okraji víčka (ječné zrno)

Většina infekční a zánětlivých onemocnění oka se léčí antibiotiky ve formě kapek nebo mastí. Výběr vhodné masti ovlivňují různé faktory (věk léčeného pacienta, kdy u velmi malých dětí je volba jiná než u dospělého, zda je o teprve propukající zánět atd.).

Úspěšnost léčby všech infekčních onemocnění oka je podmíněna včasným zahájením léčby a úzkostlivým dodržováním hygienických návyků.

Hypoxie

Ať už řekneme hypoxie, nebo snížení přísun kyslíku, tak se jedná o totéž. Samotný kyslík je velice důležitý pro rohovku a potřebný pro metabolismus a zdravou tkáň oka. Při nedostatku kyslíku se může stát několik zdravotních nepříjemností, kdy je oslabena obranyschopnost oka.

K hypoxii dochází zejména v případě, kdy uživatel čoček přespává v kontaktních čočkách s nízkou propustností pro kyslík, které k přespání nejsou určené. Proč je to špatně? Pokud je totiž oko zavřené, tak se příjem kyslíku sníží až o téměř 70%.

Pokud zavřete oko s čočkou s nízkou prodyšností pro kyslík, i na kratší dobu, tak se sníží kyslík na minimum. Při delším nedostatku kyslíku, může dojít k otoku či zákalu rohovky, vzniku mikrocyst a může to vést až k vyčerpání rohovky a nutnosti přestat nosit kontaktní čočky.

Proto je propustnost kyslíku u měkkých kontaktních čoček jedním z nejsledovanějších parametrů materiálu. Protože za přirozených podmínek rohovka oka přijímá kyslík a do okolí vylučuje oxid uhličitý. Pokud ale dojde ke snížení prodyšnosti (=propustnosti) kyslíku, tak může dojít k tzv. hyperknapii, kdy oko nemůže vylučovat oxid uhličitý a ten se pod čočkou hromadí.

V přední vrstvě rohovky tak začíná vznikat příliš vysoký tlak. To může mít za následek zvýšení dechové frekvence a bolesti hlavy.

V dnešní době jsou již čočky ze silikon-hydrogelového materiálů, což zvyšuje propustnost kyslíku čočky, i když máte oko zavřené. Proto se hypoxické případy vyskytují už spíše výjimečně.

Alergie a toxicita

water-drops-bubbles-495322-h

I když jsou po materiální stránce kontaktní čočky velice snášenlivé a bezproblémové pro oko, tak se může stát, že vyvolají imunitní reakci.

Může se tak stát ve chvíli, kdy se mezi čočkou a rohovkou nahromadí bílkovinné či jiné usazeniny, může se u vás projevit alergická nebo toxická reakce. 

Nejčastějším příznakem je svědění oka, zamlžené vidění, pálení či tlačení čoček, které pak může vygradovat v komplikovanější onemocnění jako proteinové usazeniny nebo gigantopapilární konjuktivitida.

Gigantopapilární konjuktivitida je speciální typ zánětu spojivek, který se objevuje u lidí, kteří nosívají kontaktní čočky a to hlavně měkké kontaktní čočky, kdy dochází k poškrábání povrchu oka, k tomu se dost často přidá alergie na materiál čoček a na nečistoty, které se nošením na čočky usazují. Většinou se projevuje až po několika měsících a letech nošení čoček. Během období léčení pak nelze nosit kontaktní čočky vůbec.

Ignoraci výše uvedených příznaků může vést až k vytvoření alergie na kontaktní čočky a jejich nemožnosti je používat v budoucnu. Proto rozhodně nepodceňujte jakékoliv nežádoucí příznaky a vždy raději preeventivně navštivte svého očního lékaře!

Jste alergik a nevíte, zda můžete nosit bez obav kontaktní čočky? Můžete – více v našem článku.

Mechanické poškození povrchu oka i čočky

file0001600465139Taktéž velice běžný jev, kdy může dojít ke kontaktu nehtů s rohovkou. Nejčastěji se tak asi stává při aplikaci čoček. Ale může se tak stát i prostě nedopatřením či vlatní nepozorností, kdy se prostě „píchnete do oka“.

Nebo mohou mít podráždění na svědomí oční řasy, které se vám dostanou do oka. Či dojde k poškození čočky, která vás pak dráždí v oku (v takovém případě čočku okamžitě z oka vyndejte).

Samotní nositelé kontaktních čoček si poškození ani nemusí všimnout, protože povrch čočky může vypadat neopotřebovaný a zjistí to až ve chvíli, kdy si čočky nasadí.

Natržení kontaktní čočky se může stát v důsledku špatné manipulace (nejčastější jev), například při nasazování čoček nebo nesprávným používáním kleštiček.

Čočka je poté v oku velice nesnesitelná a ten pocit pokračuje i po vyndaní čočky z oka. Protože delším nošení vám může natržená čočka poškodit povrch rohovky a vy tak zkrátka cítíte stále nepříjemný pocit v oku.

Nejúčinnější tipy, jak se vyhnout zdravotním problémům u očí

 • Nechte, ať vám s výběrem vhodných kontaktních čoček pomůže odborník (lékař). Čočky se vyrábějí z mnoha materiálů a liší se tak konstrukcí, technologiemi a parametry a proto vám třeba typ čoček, který si sami zvolíte, nemusí vyhovovat. Optometrista vám může lépe poradit, jaký typ čoček by pro vás byl nejvhodnější.
 • Pokud jsou čočky přizpůsobené na 24-hodinové nošení, mějte pro naléhavou případy u sebe i brýle a střídejte je s nimi. Může se vám totiž stát, že si právě poškodíte povrch oka, nebudete moci chvíli nosit čočky. Což v případě, že máte více dioptrií, může být docela závažá komplikace ztěžující vám většinu běžných činností (čtení, řízení vozidla, sledování monitoru, práce s PC).
 • Choďte na pravidelné vyšetření ke svému očnímu lékaři. Běžně se doporučuje jej navštívit alespoň 2x za rok.
 • Umývejte si před nasazováním a vyjmutím čoček ruce. Tím snížíte riziko zanesení infekce či zánětu do oka.
 • Nepřekračujte dobu použitelnosti kontaktní čočky. A dodržujte pravidelnou údržbu u čoček při delším užívání (měsíční, čtvrtletní čočky apod.). I kdž si mnozí uživatelé myslí, že se jedná o výmysl prodejců čoček, kteří tak mohou prodat více čoček (více o mýtech o očích a čočkách se můžete dočíst zde). Není to pravda. Přenášení čoček může mít pro váš zrak velice nepříjemné následky.
 • Při jakémkoliv nečekaném zdravotním příznaku si zajděte ihned k lékaři, zamezíte tak zhoršení vašeho problému. Pamatujte – lepší je vždy prevence, než pak podstupovat zdlouhavé léčení problému se zrakem.

Foto:

http://www.everystockphoto.com/photo.php?imageId=195251&searchId=7502269e70c4d771c6fd37ae0a886950&npos=7

http://www.everystockphoto.com/photo.php?imageId=9359686&searchId=7502269e70c4d771c6fd37ae0a886950&npos=43

http://www.everystockphoto.com/photo.php?imageId=198&searchId=f19bd0844e53369373385609e28dbf84&npos=9

http://www.everystockphoto.com/photo.php?imageId=2436109&searchId=3ad16495ee9b07c8d38a07145f132225&npos=1

Zdroje:

http://www.patient.co.uk/doctor/contact-lens-problems

http://www.allaboutvision.com/contacts/contact-lens-tips

http://www.webmd.boots.com/eye-health/guide/contact-lenses-problems

Sdílejte:
Kluci a holky z Bausch + Lomb

Jsme tým. Fascinují nás lidské oči. Máme rádi čočky a vše kolem nich. Pracujeme pro Bausch + Lomb. A snažíme se pomáhat a radit všem, kdo milují kontaktní čočky stejně jako my.