Nejčastějších 10 otázek aneb začínáme s kontaktními čočkami

Sdílejte:

Připravili jsme pro vás deset nejčastějších dotazů, na které se lidé ptají, před prvním užíváním kontaktních čoček.

dougbelshaw-3216205-h1) Jaké kontaktní čočky vybrat? A proč je začít nosit?

Kontaktních čoček je na trhu velké množství. Pokud se rozhodnete kontaktní čočky začít užívat a nevíte, pro jaký typ se rozhodnout, zamyslete se nejprve nad tím, jak často budete čočky nosit. Zda po celý den, nebo jen občasně. A podle toho se bude odvíjet pořizovaný druh čoček. Kontaktní čočky znamenají velmi příjemnou alternativu pro každého. Čočka při nasazení přilne úplně na oko, a při otáčení očí do stran vidíte pořád stejně ostře a kvalitně.

2) Jaký je rozdíl mezi pravou a levou kontaktní čočkou?

Není žádný rozdíl mezi kontaktní čočkou určenou na pravé a levé oko, pokud nemáte rozdílné dioptrie na každém oku. Můžete si tedy zakoupit i jednu krabičku kontaktních čoček a čočky z ní používat pro obě oči. Avšak jen v případě, že máte na každém oku stejnou typ dioptrií.

3) Jak to, že mám u brýlí jiné dioptrie než u čoček?

Korekce u brýlí a u čoček probíhají trochu jinak. Protože brýle nemáte přímo na oku, jak čočky. Tudíž u brýlí můžete mít jiné dioptrie než u čoček. U mínusových dioptrií se kupříkladu 0,25 dioptrie ubírá a u plusových se naopak přidává.

4) Jaké jsou v současné době nejmodernější čočky?

Nedávno jsme uvedli nové, revoluční kontaktní čočky Biotrue One Day, které využívají HyperGelový materiál. Obsah vody u těchto čoček činí 78%, což je množství srovnatelné s výší vody obsažené v rohovce. Ochrana proti škodlivému záření Součástí Biotrue ONEday je UV filtr, který absorbuje část škodlivého UVA a UVB záření. Proto je považujeme za nejmodernější :-).

Hodně používané jsou pak silikon-hydrogelové kontaktní čočky, které představují dosud nejmodernější variantu kontaktních čoček. Jsou vyráběné ze silikonového hydrogelu, který je kombinací hydrogelů s materiály plynopropustnými. Největší výhodou je velká propustnost kyslíku a obsahu vody, které zaručují perfektní snášenlivost pro vaše oči.

5) Jak pečovat o kontaktní čočky?

 O jednodenní čočky se starat nemusíte, prostě je druhý den vyhodíte a vezmete si nové. Čtrnáctidenní a měsíční čočky musíte dávat na noc do pouzdra s roztokem. Pokud zůstanou v pouzdře nějaké nečistoty, tak je vyčistit pomocí roztoku, nikoliv vody! A pokud se čočka natrhne, tak jí vyhodit a vzít si novou. Ale nemusíte se bát, v současnosti se kontaktní čočky vyrábí z již poměrně pevných materiálů, které není možné správnou manipulací s čočkou poškodit.

contact-lenses-3216220-l

6) Mohu používat vodu z kohoutku na údržbu místo roztoku?

Jak jsme psali výše, v žádném případě je vodou nečistěte. Tím by se kontaktní čočka zničila, v důsledku toho byste viděli při jejím nasazení mlhavě a bylo by vaše oko vystavené možné infekci. Voda mimo jiné neobsahuje desinfekci. Roztok čistí od povrchových nečistot, čočky díky tomu získávají vlhkost a uchovávají se v pouzdře před vyschnutím, což žádný jiný roztok neumí.

7) Poškozuje dlouhodobé užívání kontaktních čoček oči?

Zatím žádná studie tuto hypotézu nepotvrdila ani nevyvrátila.

8) Jak dlouho potrvá, než si na kontaktní čočky zvyknu?

Neexistuje jednoznačná odpověď. Záleží na typu člověka. Může to trvat od jednoho dne až po několik týdnů.

9) Mohu se s kontaktními čočkami sprchovat a chodit do bazénu?

Ano, můžete. Ale jakýkoliv přímý kontakt s vodou může kontaktní čočky z oka lehce vyplavit. Je potřebné mít při kontaktu s vodou zavřené oči anebo nosit plavecné brýle. Poté byste si čočky měli omýt v roztoku, kvůli potenciálním bakteriím z vody.

10) Proč dát přednost kontaktním čočkám před brýlemi?

Mezi největší výhody kontaktních čoček patří především svoboda pohybu, kterou poskytují. S čočkami se ztrácí obavy z toho, že by se vám rozbily při pádu z kola nebo se zamlžily při vyšší vlhkosti vzduchu. Při dešti z nich nemusíte neustále otírat kapky vody. Také nemusíte řešit problém, jak nakombinovat dohromady vlastnosti dioptrických a slunečních brýlí v létě, kdy vám do očí praží sluníčko. Zkrátka si vezmete čočky a sluneční brýle můžete nosit zcela bez problémů – nemusíte řešit, kam s obroučkami :-).

Co se týče optických vlastností, tak čočky nabízí lepší zvládání světelných a tepelných přechodů z tepla do zimy, což ocení hlavně řidiči a cyklisté před prudkým sluncem i kdokoliv z nás v zimě. Neomezují naše zorné pole a nedochází tak ani ke zkreslení obrazu, jako u brýlí.

Foto:

http://www.everystockphoto.com/photo.php?imageId=9359676&searchId=7502269e70c4d771c6fd37ae0a886950&npos=41

http://www.everystockphoto.com/photo.php?imageId=9359691&searchId=7502269e70c4d771c6fd37ae0a886950&npos=44

Zdroje: 

www.allaboutvision.com/faq/contactlens.htm
www.dailies.com/faq.shtml

Sdílejte:
Kluci a holky z Bausch + Lomb

Jsme tým. Fascinují nás lidské oči. Máme rádi čočky a vše kolem nich. Pracujeme pro Bausch + Lomb. A snažíme se pomáhat a radit všem, kdo milují kontaktní čočky stejně jako my.