Představuje nošení kontaktních čoček v zimě problém?

Sdílejte:

Rozhodně ne. Ačkoliv stále mezi uživateli čoček koluje mýtus, že kontaktní čočky mohou v oku zmrznout, není tomu tak. Pokud i vás zajímá, jaké výhody či nevýhody představuje nošení kontaktních čoček v zimě, tak právě pro vás je určen tento článek. 

V čem je nošení čoček v zimě pohodlnější?

Budete mít lepší pocit ve chvíli, kdy nemusíte nosit tolik neoblíbené dioptrické brýle. V zimě se vám kontaktní čočky nezamlží při přechodu z tepla do zimy (a naopak), jako tomu zpravidla bývá u dioptrických brýlí.

Nošení kontaktních čoček pak přináší řadu výhod zejména pro lyžaře

married snowboarder wearing helmet and maskOdpadávají vám starosti s tlačícími obroučkami, které mohou tlačit v případě, že si přes brýle nasadíte lyžařskou helmu. O zamlžování brýlí, které může mít zejména při lyžování fatální následky, jsme se již zmínili výše.

Díky kontaktním čočkám můžete naplno využívat periferní vidění a máte tak lepší přehled o situaci na sjezdovce. Brýle mohou představovat problém, jelikož ostře vidíte pouze jen určitý výsek zorného pole (obvykle ve směru, kam se právě díváte).

V případě úrazu se vám do oka nedostanou žádné střepy či úlomky skla z brýlí.

Při pádu se vám kontaktní čočky nerozbijí tak, jako dioptrické brýle.

Pokud už si jakoukoliv nešťastnou náhodou čočky poškodíte a budete je muset z oka vyndat, máte většinou vždy po ruce další náhradní pár. Nemusíte tedy čekat týdny na to, až vám ve vaší optice připraví nové brýle se skly a obroučkami, které vám budou sedět. Stejně tak je zde daleko menší pravděpodobnost, že vám kontaktní čočka poškodí oko v případě úrazu, jelikož je daleko měkčí a tenčí, než samotné dioptrické sklo. Může samozřejmě dojít k poškození povrchu oka čočkou (přece jenom je to cizí tělísko v oku). Ale obvykle se nejedná o zranění, která by měla za následek trvalé poškození oka.

V případě poškození čoček pak hraje určitou roli i finanční faktor – v případě poškození brýlí počítejte s částkami v řádů tisíců, pokud budete potřebovat zcela nové brýle. Přitom pořizovací cena jednoho páru jednodenních kontaktních čoček, které bývají dražší, je něco málo přes 100 korun (v závislosti na balení a typu čoček se cena může vyšplhat na necelých 200 Kč). Kontaktní čočky jsou tak několikanásobně výhodnější.

V neposlední řadě – kombinace kontaktních čoček s UV filtrem a slunečními brýlemi vaše oči spolehlivě ochrání před silným horským sluncem. UV filtr obsahují jednodenní kontaktní čočky Biotrue.

Nevýhody nošení kontaktních čoček

girlMůže se nicméně zdát, že budete v zimě ve výjimečných případech pociťovat mírné dráždění v oku. Nicméně s tímto jevem se budete nejspíše potýkat (anebo se s ním již úspěšně či neúspěšně potýkáte) i při nošení brýlí.

Tento jev je typický zejména u lidí, kteří přechází z tepla do chladu, čímž dochází k vysoušení oka. Oči tak mohou reagovat podrážděně na cizí tělísko v oku, které představuje v našem případě právě kontaktní čočka.

Suchost očím můžete cítit při mrazivých dnech, kdy teplota klesá pod 0°. Když pak ještě vstoupíte do místnosti, ve které je puštěná naplno klimatizace, pocit suchého oka se často jen ještě více prohloubí.

Může se tak stát, že vás kontaktní čočka bude v oku dráždit. Nicméně tento jev se dá bezpečně eliminovat pomocí zvlhčovacích roztoků (tzn. zvlhčující kapky). Doporučujeme si jedny koupit do zásoby (je jedno, zda nosíte brýle či kontaktní čočky, hodí se vždu), abyste mohli vždy zklidnit oči v případě, že máte suché oči. Pak můžete nosit kontaktní čočky nosit po celý den i v zimě bez jakýchkoliv komplikací.

Foto: http://www.everystockphoto.com/photo.php?imageId=4666796&searchId=a8710809035bebb2f19c65fc35f1f9f6&npos=7

Sdílejte:
Kluci a holky z Bausch + Lomb

Jsme tým. Fascinují nás lidské oči. Máme rádi čočky a vše kolem nich. Pracujeme pro Bausch + Lomb. A snažíme se pomáhat a radit všem, kdo milují kontaktní čočky stejně jako my.