Oprava rohovky s kmenovými buňkami

Sdílejte:

To, co bylo ještě před pár lety v medicíně nemožné, se nyní stává realitou a v blízké budoucnosti snad i běžnou léčbou. Příkladem toho je oprava rohovky, protože léčba rohovkové slepoty je zvláště závažným problémem v rozvojovém světě. Mnoho případů poškození oka vzniká chemicky nebo úrazem, přičemž komplexní léčba pomocí transplantace nebo štěpů z plodové blány není pro většinu populace dostupná.

Dobrou zprávou je, že inženýři ze Sheffieldské univerzity vyvinuli novou technologii, pomocí které umějí aplikovat kmenové buňky do poškozeného oka. Doufají, že tato technologie pomůže při přirozené opravě očí poškozených při nehodě nebo následkem nemoci. Milionům lidí na celém světě by mohla pomoci zachovat si nebo dokonce opět získat zrak! Tomuhle říkám velký posun vpřed! A přitom zaručeně nejde o žádnou novinářskou kachnu – výsledky průzkumu byly totiž publikovány v časopise Acta Biomaterialia. Výzkumný tým v nich popisuje nový způsob vytvoření membrán, které jsou podobné strukturálním vlastnostem samotného oka a pomáhají při vštěpování kmenových buněk do oka. Kombinace technik známých jako mikrostereolitografia a elektrostatické zvlákňování umožňuje vědcům vytvořit disk biologicky rozložitelného materiálu, který může být upevněn na rohovku. Disk je naplněn kmenovými buňkami, které se následně rozmnoží a umožní vyléčit oko přirozenou cestou. Nejdůležitější vlastnost disku je jeho struktura složená z výklenků a sáčků, které uskladní a chrání kmenové buňky, přičemž napodobují výklenky nacházející se na obvodu zdravé rohovky. Pracovnice EPSRC, Dr. Ilida Ortega Asencio, z Technické Fakulty Sheffieldské univerzity navíc dodala: „Materiál ve středu disku je tenčí než na obvodu, díky čemuž se rychleji rozloží a umožní kmenovým buňkám množit se na povrchu oka a tím opravit rohovku.“

Mě osobně tento pokrok medicíny velmi potěšil, a vás? Kmenové buňky jsou v mém pojetí malým velkým zázrakem, jehož potenciál ještě není zcela využit. Jsem si jista, že bude hrát důležitou roli při léčbě různých diagnóz.

Zdroj: http://cordbloodcenter.sk/prirodzena-oprava-rohovky-vdaka-kmenovym-bunkam/

Sdílejte:
Kluci a holky z Bausch + Lomb

Jsme tým. Fascinují nás lidské oči. Máme rádi čočky a vše kolem nich. Pracujeme pro Bausch + Lomb. A snažíme se pomáhat a radit všem, kdo milují kontaktní čočky stejně jako my.