Péče o zrak na podzim a v zimě

Sdílejte:

Naše oči si, zejména na podzim a v zimě, zaslouží zvláštní péči.  Pokud by záleželo jen na nás, určitě bychom podzimní a zimní období využili především k regeneraci organismu, nicméně, realita bývá značně odlišná. Vrcholí vánoční přípravy, shánění dárků, a tak mnoho lidí pociťuje právě v tomto období zvýšený stres a únavu. Podzim a zima tak bývá obdobím, kdy řada z nás vnímá, že se mu zrak poněkud zhoršuje.

laughing autumn

Co pro svoje oči můžete udělat?

V podzimním a zimním období dochází k úbytku denního světla a oči si tak potřebují přivyknout na změnu. Doporučeno je pobývat na čerstvém vzduchu a denním světle co nejdéle. Sluneční světlo je totiž velmi důležité nejen pro zrak, ale i pro celkovou tělesnou pohodu. Jeho nedostatek může vést až k zimním depresím či dalším nemocem.

Pokud jsou podzimní dny zamračené a šedé, může se vám zdát, že vidíte hůře a méně ostře. Šeru a tmě byste se ale neměli vyhýbat – pro stimulaci buněk sítnice je důležité, že ihned v místnosti nerozsvěcujeme, ale necháme oči, aby si přivykly na šero. Po nějakém čase můžete zpozorovat, že vidíte lépe a ostřeji, i když jsou v místnosti zhoršené světelné podmínky.

Odpočinek a dostatek vitamínů

Důvodem zhoršení zraku může být dlouhodobější stres, který v tomto období zažívá asi každý z nás. Duševní a fyzický odpočinek je velmi důležitý – právě toto období by mělo být obdobím klidu, setkávání s přáteli a relaxu. Najděte si chvilku jen pro sebe – zajděte do sauny či na masáž, pozvěte kamarády do čajovny či kavárny. Snažte se hodně spát. V tomto období je také velmi důležité zásobovat tělo vitamíny a minerály, které prospějí vaší imunitě. Pro dobrý zrak je velmi důležitý především vitamin C a lutein. Obě tyto látky najdete v ovoci a zelenině. Lutein se nachází hlavně v listové zelenině. Někomu mohou pomoci také multivitaminové doplňky stravy, které tělu dodají potřebnou energii.

Střídání tepla a zimy

Převážně v zimních měsících dochází k situacím, že přicházíme z velkého chladu do vytopené místnosti. Tyto teplotní šoky mohou způsobit nadměrné slzení očí. Pokud navíc trávíme v prostředí, kde je suchý vzduch hodně času, může to vést až k syndromu suchého oka, v jehož důsledku vás mohou oči pálit či řezat. Jedním z řešení je pořídit si zvlhčovač vzduchu a oční kapky s lubrikačním efektem. Vyzkoušet můžete například kapky Hyal Drop Multi, které jsou právě díky svému složení vhodné pro všechny, kteří tráví v suchém prostřední delší dobu, dívají se dlouho na televizi či počítač.

Sdílejte: