Písek v očích?

Sdílejte:

Určitě to znáte asi všichni. Jakmile se trochu oteplí a nastane doba dovolených, tak všichni bez rozdílu vyrazí k moři. A než si stihnete užít svou těžce vydřenou dovolenou, přijde slaboučký závan větru a vmete vám do oči jemná zrnka písku. Oči vás začnou bolet a vy začnete nekontrolovaně slzet. Budete pociťovat volest v oku, zvláště při otevírání a zavírání očního víčka, jako kdybyste v něm měli cizí tělísko.

Díky vyvolanému nadměrnému slzení budete mít značně rozostřené vidění, oči budete mít celé zarudlé. V tu chvíli si budete chtít oči promnout dlaněmi. A přesně to nedělejte! Je to sice hodně nepříjemné, když se vám do očí dostane písek, ale promnutím očí byste si mohli oči ještě více rozdráždit.

Pokud se vám něco podobného už stalo a nevěděli jste, jak se v dané chvíli zachovat, tak přečtěte náš článek. Poradíve vám, co dělat, když se vám písek dostane do očí a jak se z toho dostat ven bez následků.

Co dělat, když se vám dostane písek do očí?

Jako první, co vás asi napadne, je propláchnout oko proudem čisté (nezávadné) vody (rozhodně to nedělejte mořskou vodou!). Vždy proplachujte oko vodou od vnitřního koutku směrem ven. Případně oko propláchněte fyziologickým roztokem (umělými slzami). Umělé slzy pomohou nečistotu v podobě písku vyplavit.

Jelikož oko budete mít od písku podrážděné, vyjměte si kontaktní čočky, je-li to možné. Znatelně se vám tak uleví, jelikož by čočka vaše oko mohla zbytečně dráždit.

Do oka si čočku aplikujte, jakmile ucítíte, že se oko zklidní a čočka vás nebude v očích pálit a škrábat.

I když vás to bude stát spoustu přemáhání, oko si nemněte. Jelikož může způsobit jeho další poškození. Také se nesnažte odstranit písek sami prsty nebo pomocí nějakého náčiní, protože si můžete snadno oko ještě více odřít a zvýšit riziko infekce.

Sice často písek v oku znamená konec pikniku na pláži, jen výjimečně dochází k trvalému poškození oka a u většiny lidí se malé odření rohovky zahojí během jednoho až tří dnů. Mějte však na paměti, že musíte být opatrní, aby hlubší škrábnutí způsobené mnutím oka nezpůsobilo dlouhodobější problémy. Nejlepší lék je vždy prevence a tak kvalitní sluneční brýle mohou být během větrného dne na pláži všechno, co potřebujete, abyste Vaše oči ochránili před pískem.

Co když problémy přetrvávají?

Pokud se vaše oko do druhého dne nezklidní anebo se vám objeví světloplachost, řezání, pálení, štípání a problémy s viděním, okamžitě navštivte očního lékaře. Lékař vám prohlédne rohovky a oční víčka na jasném světle pod lupou, pak vám do očí nakape barvivo, které odhalí všechna škrábnutí. Pravděpodobně vám předepíše  oční antibiotické kapky kvůli prevenci infekce anebo vám dá léky působící protizánětlivě a tlumící bolest.

Sdílejte:
Kluci a holky z Bausch + Lomb

Jsme tým. Fascinují nás lidské oči. Máme rádi čočky a vše kolem nich. Pracujeme pro Bausch + Lomb. A snažíme se pomáhat a radit všem, kdo milují kontaktní čočky stejně jako my.