Presbyopie (vetchozrakost)

Sdílejte:

Presbyopie (vetchozrakost) nepředstavuje klasickou dioptrickou vadu. Pod presbyopií se skrývá snížená schopnost očí zaostřit v důsledku stárnutí. 

Presbyopie souvisí s procesem stárnutí, kdy dochází k přirozené ztrátě akomodace u oční čočky . Ta se projevuje neschopností vidět ostře na blízké vzdálenosti. Na běžnou čtecí vzdálenost tak kupříkladu člověk není schopen zaostřit a text musí oddalovat, aby dobře zaostřil atd.

presbyopieS přibývajícími roky stárnou i oči, a tak se ztrácí elasticita čočky, která se začíná objevovat u dospělých kolem 40. roku života. Oko ztrácí schopnost zaostřování na různé vzdálenosti.

V mladém věku je totiž naše oční čočka velmi pružná a snadno mění tvar. To nám umožňuje bez problémů zaostřit na různé vzdálenosti, a to i na velmi blízko ležící předměty (tento proces se nazývá akomodace).

S věkem se však vlastnosti čočky mění, její pružnost se postupně snižuje, a tak čím blíže se předmět nachází, tím obtížnější je zaostřit.

Jak jsme již uvedli dříve, tak presbyopie se objevuje kolem 40. věku člověka. Při dalekozrakosti se projevuje obvykle dříve, při krátkozrakosti se naopak objevuje později. Vadu a stupeň nezbytné korekce zjistí oční lékař při běžném vyšetření. Ve 40 letech většinou naměří +0,5 D, v padesáti letech cca +1,5 D a v 60 letech +2,5 až +3,5 D. Kolem 60. roku věku presbyopie vrcholí, zpravidla se stabilizuje a dále se již nezhoršuje.

Jak poznám presbyopii?

Rané presbyopii si všimnete většinou tak, že zpravidla při čtení musíte text držet dál od těla (natáhnout ruce) a najít vzdálenost, ve které je text ostrý.

Jakmile se presbyopie vlivem stárnutí rozvine, zhorší se vidění i na střední vzdálenosti, taktéž rychlé střídání pohledu do dálky a do blízka není tak kvalitní jako dřív (nevidíte na ceny v obchodech, nemůžete navléknout nit do jehly), objevují se potíže s viděním na PC i na vzdálenější předměty. Někteří lidé popisují také astenopické obtíže, jako je například únava, bolest očí a hlavy apod. Nutně následuje korekce do blízka (za pomocí kontaktních čoček či brýlí).

Příznaky presbyopie

  • prodlužující se čtecí vzdálenost
  • horší vidění při nedokonalém osvětlení
  • neschopnost zaostřit na krátkou vzdálenost a zamlžené vidění při pohledu z blízka do dálky
  • pocit únavy očí, bolest hlavy

Korekce presbyopii

Ke korekci presbyopie se používají:

  • jak měkké kontaktní čočky tak i tvrdé korneální kontaktní čočky v provedení monofokálních kontaktních čoček, bifokálních, trifokálních (PureVision2for Presbyopia), nebo multifokálních (PureVision Multi Focal nebo SofLens Multi-Focal).
  • brýle s multifokálními či bifokálními brýlovými skly
  • rohovkové implantáty
  • laserová operace
  • PRELEX – výměna původní lidské oční čočky za multifokální nitrooční čočku

Foto: http://www.bausch.cz/cs-cz/p%C3%A9%C4%8De-o-zrak/o%C4%8Dn%C3%AD-vady/presbyopie/

Sdílejte:
Kluci a holky z Bausch + Lomb

Jsme tým. Fascinují nás lidské oči. Máme rádi čočky a vše kolem nich. Pracujeme pro Bausch + Lomb. A snažíme se pomáhat a radit všem, kdo milují kontaktní čočky stejně jako my.