Proč čistit oční čočky

Sdílejte:

Péče o oční čočky a jejich čištění je pro jejich nositele velmi důležitá – jen tak lze předejít problémům s jejich užíváním. Kontaktní čočky jsou totiž neustále vystavovány vnějšímu prostředí, které obsahuje prach a mikroorganismy. Proto je potřeba čočky po jejich vyjmutí z oka ošetřit dezinfekčním roztokem.

čočky

Ochrana oka

Oko s kontaktní čočkou, která je vystavena prachu a mikroorganismům při běžném denním nošení si vytváří své obranné mechanismy, jak se těmto patogenům v podobě bakterií, virů, hub, plísní a kvasinek bránit. Obranu poskytuje slzný film, což je tenká vrstva slz, která omývá přední plochu oka. Aplikace kontaktních čoček má na integritu slzného filmu neoddiskutovatelný vliv. Ten se totiž rozdělí na část, která omývá přední plochu kontaktní čočky a tu, která je mezi zadní plochou kontaktní čočky a povrchem rohovky. Může tak dojít ke zvýšení rizika zavedení infekce do oka. Těm, kdo kontaktní čočky používají je doporučován víceúčelový roztok, který čistí a dezinfikuje, ale má také zvlhčující účinky.

Jaké roztoky používat

Víceúčelové roztoky jsou mezi nositeli kontaktních čoček oblíbené, nicméně nemusí vyhovovat všem. Jedním z těch, které poskytují čočkám vynikající péči je roztok Biotrue, který o čočky pečuje, čistí je, odstraňuje proteiny, dezinfikuje a oplachuje. Představuje tak pokročilou péči o čočky, která byla inspirována fyziologií lidského oka a dobře slouží vše kteří jsou alergičtí či přecitlivělí na některou ze složek víceúčelových roztoků.

Pokud dáváte přednost peroxidovému systému čištění, nabízí se široká škála produktů. Nositelé čoček však musí být vždy před manipulací s tímto roztokem instruováni, jak mají správně postupovat.

biotrue-roztok

Jak postupovat

Speciální dezinfekční, hydratační či jiné čistící roztoky nelze ničím nahradit. V případě peroxidových roztoků je třeba postupovat obezřetně – a před použitím musíte podle pokynů roztok neutralizovat.

Důležitou součástí peroxidových roztoků jsou i speciální pouzdra, do kterých se oční čočky vkládají. Liší se od ostatních pouzder svým prodyšným uzávěrem (s dírkou). Během procesu neutralizace se totiž uvolňuje kyslík, který uniká dírkou v uzávěru. Pouzdra mají navíc košíčky, v nichž jsou čočky uloženy tak, aby dezinfekce proběhla rovnoměrně. Košíčky jsou barevně označeny, aby nedošlo k záměně čoček. Pod košíčky se nachází katalyzační disk, který spouští neutralizační proces. Jakmile vložíte čočky do roztoku, nastartuje se reakce bubláním.

Jak probíhá čištění

Čistící proces probíhá v několika fázích. Oplachováním se z čočky uvolní a odstraní usazeniny – tj. po vložení čoček do košíčků se z obou stran tyto opláchnou peroxidovým roztokem. Poté se do pouzdra až po rysku nalije roztok, připevní se katalyzační disk a pouzdro se uzavře. Nastartuje se tak problublávání, které mechanicky odstraní usazeniny. Celý proces čištění trvá cca 4 hodiny (u běžných peroxidových systémů však může proces trvat 6-8 hodin), poté zůstává v pouzdru voda. Před nasazením čoček se doporučuje je ještě opláchnout fyziologickým nebo víceúčelovým roztokem.

Pár tipů na závěr

  • Před jakoukoli manipulací s kontaktními čočkami si vždy pečlivě umyjte a osušte ruce
  • Vždy používejte čerstvé roztoky před datem expirace
  • Nikdy neoplachujte čočky vodou z vodovodu, protože může obsahovat nečistoty, které mohou kontaminovat nebo poškodit vaše čočky a může tak dojít k poškození oka či jeho infekci
Sdílejte: