První pomoc pro oči

Sdílejte:

Co dělat, když nás oči štípou, řežou či jinak protestují? Stalo se vám už, že vám do oka vystříkla nebezpečná látka nebo v něm skončilo cizí tělísko?

To vše jsou situace ze života. Při práci a dokonce i při relaxaci se může přihodit leccos, co by mohlo na chvíli nebo natrvalo ohrozit naše oči nebo zrak. Rychlým zásahem si však můžeme pomoci a zvrátit možné nepříjemné následky. Proto je dobré vědět, jak se zachovat v dané situaci a jak zakročit, aby se dostavila prvotní úleva pro oči.

  • Je známo, že téměř v každé nepříjemné situaci pro oči zabírá obyčejná, čistá voda. Pokud vás oči štípou, pálí, řežou nebo se do nich něco cizí dostalo, pomáhá jejich vypláchnutí pod čistou tekoucí vodou – samozřejmě s umytýma rukama.
  • Pokud je to možné, proveďte vizuální kontrolu vašich očí. Pokud to není ve vašich silách, poproste někoho ve svém okolí a zkontrolujte, zda vás v oku nedráždí nějaké cizí tělísko (prach, vlas, smítko, chlup, řasa, tříska, apod.)
  • V případě, že tam máte něco drobné, co oku vadí, pokuste se to vybrat z oka ven, nejlépe s čistým papírovým kapesníkem.
  • Slzy jsou skvělou očistou oka. Když slzí, je to signál, že se oko potřebuje zbavit něčeho, co tam nemá být. Neplatí to samozřejmě v případě alergií, kdy oči slzí a svědí kvůli nepříjemným alergenem. 🙂
  • Pokud si nevíte pomoci výše uvedenými způsoby, zkuste sáhnout po očních kapkách / umělých slzách. Jsou skvělým pomocníkem právě v takových situacích! Jedny z mnoha jsou například oční kapky ReNu MultiPlus Drops, které slouží především k lubrikaci kontaktních čoček a napomáhají tak jejich komfortnímu a příjemnému nošení. Pomáhají i při tzv. „Syndromu suchého oka“. Pokud byste chtěli takové, které neobsahují konzervační látky, sáhněte po kapkách Hyal-Drop multi. Stačí si kápnout po jedné kapce do každého oka a podráždění, svědění, zarudnutí či nepříjemné pálení oka zvykne pominout zpravidla za pár minut.
  • Když máte v oku cizí těleso a čočky současně, ideální je, když si čočky vyberete ven. Samozřejmě za předpokladu, že to situace dovoluje. Pokud byste si však měli ohrozit zrak nebo to oči nedovolují, raději se svěřte do rukou odborníka – očního lékaře.
  • To platí i v případě, pokud se vám do oka dostala nebezpečná látka – například chemikálie nebo agresivní čisticí prostředek, je na místě, abyste po své první pomoci pro oči neprodleně navštívili očního lékaře nebo pohotovost. Nikdy nemůžete vědět, jak přesně bylo zasaženo vaše oko / oči, a zda vám něco nehrozí. Jistota je jistota a za tu návštěvu to zajisté stojí.

Třeba jen věřit, že se vám nikdy nic vážného nepřihodí a vaše oči první pomoc nebudou potřebovat. Je ale lepší být připraveným, jako podléhat panice v krizové situaci, no ne? 🙂

Vaše adminka 🙂

Sdílejte:
Kluci a holky z Bausch + Lomb

Jsme tým. Fascinují nás lidské oči. Máme rádi čočky a vše kolem nich. Pracujeme pro Bausch + Lomb. A snažíme se pomáhat a radit všem, kdo milují kontaktní čočky stejně jako my.