Slzení očí

Sdílejte:

Slzy jsou pro oko velmi důležité, mají ochrannou funkci, kdy vyplavují z oka nečistoty, a také funkci vyživovací. Zejména v zimních měsících vám ale mohou oči slzet více než obvykle. Proč tomu tak je a jak takové slzení léčit, se dozvíte v našem článku.

K slzení očí dochází v okamžiku, kdy vaše oči produkují nadbytek slz, tedy více než dokáže oko účinně odvést. Příznaky nejde přehlédnout, oči nechtěně produkují velké množství nadbytečných slz. Vedle emočního impulsu (smutek, smích, strach, vztek, vyčerpání) existuje několik příčin, proč k tomu dochází.

Close up of eye with tear

Reakce očí na změnu

Jednou z možných příčin je reflexní reakce, kdy oči reagují na změnu teploty. K tomu dochází zejména na podzim a v zimě, kdy u citlivých jedinců přechod z tepla do chladu může být pro oči choulostivý a vyvolat tak zvýšené slzení. Pokud nosíte kontaktní čočky, mohou se v oku nepříjemně pohybovat. V těchto případech je vhodné nosit sluneční brýle, které oči ochrání od mrazivého vzduchu či větru.

Příčinou nadprodukce slz může být také zánět či cizí těleso v oku. Oko se v tomto případě snaží omezit kontakt mezi povrchem oka a víčka vytvořením hladké, kluzké plochy. Ve většině případů si stačí oko vypláchnout vodou, nejlépe očními kapkami. Pokud se jedná o zaseknuté tělísko v povrchu rohovky, je vhodné navštívit lékaře.

Nachlazení, alergie

Častým důvodem zarudlých očí a nadměrného slzení bývá nachlazení či alergie. S léčbou alergie vám pomůže lékař, se zmírněním příznaků pak oční kapky a sluneční brýle. Nadměrné slzení může být také příznakem syndromu suchého oka.

Chronické potíže

V neposlední řadě může daný problém způsobit neprůchodnost slzných cest či vrozená porucha slzných cest, ta se p

Close up of eye with tear

rojeví u dítěte již relativně krátce po porodu. U dospělých jedinců může zvýšené slzení způsobit také úraz či pozánětlivý stav. V tomto případě je nutné vyšetření očním lékařem a následná odborná léčba.

Sdílejte: