Slzný film

Sdílejte:

Je tenká vrstva na povrchu ocha sloužící ke zvlhčení očí a je jedním z obranných mechanismů lidského těla. Vytváří dokonale hladký povrch rohovky, která je nejdůležitější složkou optické soustavy oka. Působí jako ochrana proti infekcím a nežádoucím faktorům, jako jsou vítr, horko, smog. Odvádí z povrchu oka cizí tělíska, a nečistoty.

Slzný film = oční slzyZásobuje rohovku kyslíkem a živinami. Odstraňuje odpadní látky ze spojivky a rohovky.

A brání osychání povrchu oka a umožňuje bezproblémový pohyb víček při mrkání. Zabraňuje také vzniku syndromu suchého oka způsobující pocit cizího tělíska v oku.

Samotné slzy jsou produkovány slznými žlázami (1 až 2 µl/min = mikrolitr za minutu). Mrkáním (5 – 12× za minutu) jsou roztírány víčky po povrchu oka v tenoučké vrstvě (0,007 – 0,010 mm), které říkáme slzný film. Je nezbytný pro zachování zdravé rohovky a spojivky. Průměrná hodnota slzného filmu pH kolísá mezi 7,14 až 7,82. Slzný film je z oka odváděn ze 75 % slznými cestami a z 25 % se sám vypařuje.

Slzný film se skládá ze tří vrstev:

  • Zevní lipidová vrstva – je velmi tenká, ale důležitá. Je tvořena lipidy (mastné kyseliny a estery). Přispívá k udržení slzného filmu – snižuje jeho odpařování a brání přetékání slz přes okraj víček při mrkání.
  • Střední vodná vrstva – tu tvoří 90 % množství slz. Je tvořena z 98 % vodou, která zajišťuje zvlhčující funkci slz. V ní jsou rozpuštěné pevné látky. Především se jedná o elektrolyty, dále o glukosu, vitamíny a kyslík vyživující povrchovou vrstvu rohovky. Důležitou součástí jsou také enzymy a protilátky, které působí baktericidně (způsobují rozklad bakterií) a bakteriostaticky (zamezují růstu bakterií).
  • Vnitřní, mukózní vrstva – je tvořena glykoproteiny. Umožňuje hladké roztírání vodné složky slzného filmu rovnoměrně po celém povrchu oka a zajišťuje přilnavost slzného filmu k povrchu oka.

Zdroj obrázku: AriadnaMorguefile.com

Sdílejte:
Kluci a holky z Bausch + Lomb

Jsme tým. Fascinují nás lidské oči. Máme rádi čočky a vše kolem nich. Pracujeme pro Bausch + Lomb. A snažíme se pomáhat a radit všem, kdo milují kontaktní čočky stejně jako my.