Syndrom suchého oka

Sdílejte:

Slyšeli jste někdy o syndromu suchého oka? Víte, co to je, jak se projevuje a co dělat proto, aby se vám syndrom suchého oka vyhnul velkým obloukem?

Syndrom suchého oka - jak se projevuje?

Syndrom suchého oka je v současnosti považováno za jedno z nejčastějších očních onemocnění, které postihuje naše oči a jeden z nejběžnějších příznaků, se kterým do ordinace oftalmologa (očního lékaře) přichází každý dvacátý pacient. Často tato oční „choroba“ provází většinu dalších a komplikovanějších očních onemocnění.

Syndrom suchého oka souvisí s nedostatečným omýváním povrchu oka, kdy má člověk pocit, jako kdyby měl v oku cizí tělísko. Připadá si, jako kdyby měl vysušené oči a v nich písek. To je způsobeno nedostatečným zvlhčením povrchu oka.

K tomu účelu slouží slzy. Ty za pomocí mrkání rozetřeme po povrchu oka, slzy jej zvlhčují a zabraňují právě vzniku syndromu suchého oka. Této jemné vrstvě slz na povrchu oka se říká také slzný film.

Projevy suchého oka (pálení, dráždění) a jak se starat o své oči?

V případě syndromu suchého oka dojde k narušení slzného filmu. Slzný film je pro pohodlné vidění jedním z nejdůležitějších faktorů, hlavně pak při nošení kontaktních čoček.

Kvalitní slzný film totiž obsahuje tři složky – olej, hlen a vodu, které společně poskytují oku potřebnou ochranu a vlhkost. Pokud jedna ze složek v slzách chybí, slzný film je nestabilní a nesouvislý a oko není dostatečně chráněno.

Slzný film za normálních okolností a plného zdraví trvale překrývá rohovku a je zodpovědný za její správnou funkci a za jasnější vidění. Pomáhá mu k tomu především mrkání.

Tím, že mrkáme přibližně 12krát za minutu, obnovujeme tak přirozenou ochranu rohovku. Mrknutím se po celé ploše rohovky vytvoří slzný film. Když nemrkáme, film vysychá a oko začíná pálit, bolet a máme pocit, že nám něco spadlo do oka.

Co dále může způsobovat syndrom suchého oka?

Projevy syndromu jsou často ovlivněny okolním prostředím – potíže se zhoršují při pobytu v prašných a zakouřených prostorách, ve větru, v suchých a klimatizovaných místnostech, určitý vliv má i nošení kontaktních čoček, stres a několikahodinová práce na počítači. Seznam nejčastějších příčin najdete níže v článku. 

Důležitou roli hraje také dlouhodobé užívání očních kapek, některé léky a některá onemocnění (oční záněty, infekce, alergie, autoimunitní nemoci, cukrovka atd.).

Pocitem suchého oka se nejčastěji potýkají lidé se zánětem víček, pacienti po laserových operacích, může to být také příznak při některých onemocněních – cukrovka, poruchy štítné žlázy apod. A často se s tímto onemocněním potýkají také nositelé kontaktních čoček.

Samotné onemocnění se objevuje v každém věku, častěji pak u žen v období tzv. přechodu (menopauza).

Co dělat, když vás čočky dráždí a trpíte syndromem suchého oka?

S pocitem suchého oka se také často setkáváme u nositelů kontaktních čoček.

Studie prokazují, že až 50% nositelů měkkých kontaktních čoček si stěžuje na suché oko.

Člověk s mírně suchým okem nemusí trpět žádnými symptomy do té doby než se rozhodne nosit kontaktní čočky. Kontaktní čočky mohou narušit delikátní rovnováhu tvorby slzného filmu a mohou se objevit symptomy suchého oka. Někteří lidé se suchým okem snesou nosit kontaktní čočku jen po velmi krátkou dobu a jiní je nesnesou vůbec. Suchost bývá primárním důvodem proč lidé na trvalo přestanou nosit kontaktní čočky.

Přitom často stačí používat kupříkladu zvlhčující oční kapky na kontaktní čočky (více o zvlhčujících kapkách se dočtete o pár řádek níže), občas čočky navlhčit pomocí kapek Artelac anebo jen dodržovat zásady správné péče o čočky.

Zvlhčující oční kapky na kontaktní čočky – patří to mezi dočasné řešení problému se suchými oči, ale za to docela účinný. Pro ty, kteří mají citlivé oči jsou vhodnější kapky bez konzervačních látek. Lze využít kupříkladu Artelac UNO, Artelac CL (lze využívat také k navlhčení tvrdých kontaktních čoček), Arufil a další podobné oční kapky a přípravky, které slouží k obnovení slzného filmu.

Navlhčení kontaktních čoček v průběhu dne – může také výrazně pomoci a ulevit unaveným očím. Lidem, kteří mají symptomy suchosti po pár hodinách nošení kontaktních čoček často pomůže a přinese úlevu při sundání čoček a namočení čoček na několik minut do víceúčelového roztoku. Po nasazení zvlhčené kontaktní čočky jsou lidé schopni nosit kontaktní čočku po dalších několik hodin bez symptomů suchosti.

Správně a dobře se starat o své kontaktní čočky – a sice dodržovat správnou frekvenci výměny čoček aby nedocházelo k přenášení. Stejně je nutné čočky dobře čistit. Bílkovinné a jiné usazeniny na kontaktní čočce přispívají ke zvýšení pocitu suchých očí. V některých případech pomůže změna kontaktních čoček za více prodyšné (doporučujeme Biotrue) nebo změna čistícího roztoku za roztok s vyšší čistící schopností (peroxidové).

Kromě první pomoci v podobě kapiček do očí, tzv. umělých slz, je nutné upravit kompletně životní styl jedince (zejména adekvátní pitný režim), a z hlediska jak klimatických, tak pracovních podmínek (tedy při práci u počítače myslet na to, že je třeba dopřát očím odpočinek, vyměnit v práci občas čočky za brýle, pokud cítíte, že je čočka v oku nepříjemná apod.).

Co byste měli dále dělat?

Řídit se těmito deseti tipy, které vám pomohou předcházet suchému oku, kdy máte pocit, jako kdybyste měli zrnka písku v očích (což je přesně pocit, který způsobuje syndrom suchého oka):

 1. Ujistěte se, že v místnostech, kde se nacházíte, je dostatečně zvlhčený vzduch. I klimatizace místnosti může očím škodit.
 2. Vyhněte se přetopeným a zakouřeným prostorům.
 3. Nastavte klimatizaci v autě tak, aby proud vzduchu nesměřoval přímo do očí.
 4. Při práci na počítači by měl pohled na monitor směřovat mírně dolů. Vzdálenost od obrazovky by měla být 50 až 80 cm.
 5. Často mrkejte, aby slzy mohly zvlhčovat povrch očí v dostatečné míře a po celý den.
 6. Jestliže máte syndrom suchého oka, poraďte se s lékařem či optikem o aplikaci kontaktních čoček. Někteří lékaři u těchto lidí kontaktní čočky vůbec nedoporučují.
 7. Noste odpovídající ochranné brýle (sluneční nebo profesionální ochranné brýle).
 8. Dbejte na dostatek vypitých tekutin během celého dne.
 9. Příjem omega-3 a omega-6 mastných kyselin v potravě může očím také pomoci. Tyto mastné kyseliny se nacházejí například ve lněném oleji, tučných rybách, řepkovém oleji či v mandlích.
 10. U dekorativní kosmetiky vybírejte spíše tu hypoalergenní. Oční linky nanášejte vždy pod linii řas, ne na okraj víčka. Nepoužívejte tzv. volume (zvětšující objem) řasenky, jelikož ucpávají slzné kanálky.  Před spánkem si vždy očistěte oční víčka a řasy správným odličovadlem.

Nejčastější příčiny suchého a podrážděného oka

Nejčastější příčiny jsme se pokusili sepsat níže:

 • Suchý vzduch v místnostech, především v kancelářích, klimatizace (v kanceláři, autě, letadle či ve vlaku), mechanický systém ventilace a centrální vytápění, ozón (ve vzduchu nebo vylučovaný elektronickými přístroji, jako jsou laserové tiskárny), znečištění vzduchu, cigaretový kouř, prach, klimatické vlivy (vítr a chladné počasí, horké slunce, prudké změny teploty).
 • Práce na počítači (snížená frekvence mrkání, práce vyžadující značnou koncentraci), čtení a sledování televize, dlouhotrvající řízení auta (dlouhé cesty), nošení kontaktních čoček (povrch kontaktní čočky vyschne a čočka nasává vodu ze slzné tekutiny), sauna.
 • Věk (snížené vylučování slz a změna složení slzného filmu), hormonální změny (menopauza, těhotenství), určité nemoci (revmatismus, diabetes, Sjögrenův syndrom), určité léky (například antihistaminika a diuretika), alergie (např. na pyly) a tendence k alergickým reakcím.

Nejčastější symptomy suchého oka

Mezi nejčastější příznaky syndromu suchého oka, na které si stěžuje většina postižených, patří pocit cizího tělíska v oku, pocity suchého oka a pálení očí.

Dále pak méně často slzení, svědění, fotofobie – citlivost na světlo, bolest při vkapávání nevhodných očních kapek, špatná snášenlivost pobytu na větru, v zakouřených či klimatizovaných místnostech, únava a zhoršené vidění večer, paradoxně zvýšené slzení (kvůli porušenému slznému filmu) nebo kolísání vidění v průběhu dne. Nejčastější projevy (symptomy) jsme se pokusili v bodech sepsat níže:

 • zarudnutí, hlenovitý výtok z očí (velké „mokré“ ospalky, a to i během dne)
 • pocit, že se do oka dostal prach nebo písek
 • pocit píchání, řezání či pálení slzení, především ráno a při vycházení z místnosti
 • únava očí a fotofobie (nesnášenlivost světla neboli světloplachost)
 • změna ostrosti vidění, zhoršené vidění, krátkodobé zastření, kdy jsou defekty vyvolány snížením množství oční tekutiny

Zdroj obrázku: peasap/Flickr

Sdílejte:
Kluci a holky z Bausch + Lomb

Jsme tým. Fascinují nás lidské oči. Máme rádi čočky a vše kolem nich. Pracujeme pro Bausch + Lomb. A snažíme se pomáhat a radit všem, kdo milují kontaktní čočky stejně jako my.