Toto jste o očích (možná) nevěděli!

Sdílejte:

V souvislosti s očima existuje množství různých faktů, článků či zajímavostí. Téma, z níž se dá kreativně čerpat a nevím jak vás, ale mě zajímají různé kuriozity, které jsem dosud například nevěděla nebo nečetla. Proto jsem udělala malý rešerš a připravila blog, ve kterém se dozvíte o očích nějaké novinky. Příjemné čtení 🙂

Nejvetší oči člověka

Největší oči na světě má Kim Goodman což je žena, která je schopna vykulit oči z jejích očních důlků o 12 mm (0,47 palce). Drží světový rekord pro nejvzdálenější oční bulvy od výčnělku. Žije v Chicagu, Illinois. Jednoho dne zjistila, že její oko má „nadání“, když byla zasažena do hlavy hokejovou maskou. Její bulvy vylezly mnohem dále, než je obvyklé, a od toho dne, můžou vyskočit ven na povel, stejně jako když zívá.

 

 

 

 

 

Největší oči savca

Nártoun západosundský (Tarsius bancanus) má mnohem větší oči než jiní savci, stejně velcí jako on. V poměru k tělu má největší oči ze všech savců. Kdyby měl člověk oči ve stejném poměru k tělu jako nártoun, musely by být veliké jako grapefruit.

Zrak hada

Hadi nemají pohyblivá víčka, a proto nemohou mrkat. Je to jeden z průvodních znaků hadů, který je řadí do svého podřádu. Víčka jsou srostlá a tvoří průhlednou blánu, která je součástí hadí kůže. Při svlékání staré kůže se oční víčka obnovují také. V této kritické době jsou oči zakalené, had vidí omezeně. Bez pohybu víček mají hadi upřený výraz a díky tomu jsou opředeni četnými pověrami o jejich „hypnotické schopnosti“. Hadi jsou krátkozrací a mohou vidět pouze pohybující se objekty. Jsou tedy závislí na pohybu své kořisti. Výjimku tvoří bičovky, které dokáží na krátkou vzdálenost rozpoznat i nehybné objekty.

Oční kuriozity

  • Ženy mrkají dvakrát víc než muži. Chlapi jsou totiž pořád v klidu.
  • Slzy a sliny obsahují enzym, který dokáže narušit buněčnou stěnu mnoha bakterií. To se hodí při obraně těla – slzy v očích, sliny, sopel v nose – ničitelé bakterií. Schválně vyválejte komára ve slinách, jestli se rozloží.
  • Lidé jsou jediní tvorové, kteří dokážou produkovat slzy způsobené emocemi. To je tak smutné!
  • Oční bulvy mají po celou délku života stejnou velikost jako při narození. Zato nos a uši rostou pořád. Až se objeví přípravek na dlouhověkost, bude to zajímavé.
  • Asi jedna třetina lidí má dobrý zrak.
  • Dokonce i malý hluk způsobí, že se vám rozšíří zorničky. Zbytečně, zvuk neuvidíte.

Zajímavost na konec

Nejpotetovanější muž světa: Lucky Diamond Rich. Má černým inkoustem pokryto 100 % svého těla. Nechal si potetovat i oční víčka a dásně.

Do brzkého psaníčka,

Vaše adminka

Sdílejte:
Kluci a holky z Bausch + Lomb

Jsme tým. Fascinují nás lidské oči. Máme rádi čočky a vše kolem nich. Pracujeme pro Bausch + Lomb. A snažíme se pomáhat a radit všem, kdo milují kontaktní čočky stejně jako my.