Typy čoček podle délky nošení. Jaké si vybrat?

Sdílejte:

Existuje několik parametrů, které je třeba brát v úvahu při vhodném výběru kontaktních čoček. Jedním z nich je i to, jak často a na jak dlouhou dobu si čočky do oka nasazujete.

Sáhnete po čočkách jen v případě sportovních aktivit nebo když se vám brýle nehodí k outfitu? Nebo jste ten typ, který by nejraději s čočkami i usínal?

Woman holding contact lens, closeup

Jednodenní kontaktní čočky – příležitostné nošení.

Nošení jednodenních kontaktních čoček je ideální pro ty, kteří střídají čočky s brýlemi. Pokud nasazujete čočky 2x až 3x týdně, je pro vás jednodenní varianta nejlepším a zároveň pohodlným řešením.

Výhodou tohoto typu čoček je, že si pokaždé do oka nasadíte novou, čistou čočku a nemusíte se starat o roztok. Varianta jednodenních čoček je ideální pro alergiky, takže pokud hledáte pohodlí i při tomto handicapu, právě jste ho našli.

Na co můžete u nošení jednodenních kontaktních čoček rovnou zapomenout? Přenášení! Čočky jsou určeny opravdu jen na jeden den a kvůli lubrikantu, kterým jsou napuštěny, může při jejich přenášení dojít k nepříjemnostem.

Měsíční kontaktní čočky – přirozené nošení.

Kdy jste na sobě naposledy měli brýle? Že už si ani nepamatujete? V tom případě jste nejspíše uživatelem měsíčních čoček.

Výhodou nošení měsíčních čoček je komfort při jejich aplikaci. Lépe řečeno, někdy je prostě vyndávat nemusíte a přespání v nich vám nijak výrazně neuškodí. Na rozdíl od jednodenních čoček je totiž hravě vyčistíte v roztoku a můžete je nasadit opakovaně, bez starostí.

Jistou výhodou může být i finanční náročnost. I když bývá jednodenní varianta často označována za více hygienickou, při jejich častém nošení se pro vás čočky stanou výraznější položkou ve vašich výdajích. Pokud tedy víte, že čočky budete nosit i jindy, než jen na občasný sport a k bazénu, zvažte kontaktní čočky na měsíční bázi.

Speciální kontaktní čočky – dlouhodobé nošení.

Pro ty, kteří už si bez čoček neumí představit svůj běžný den jsou tu čočky speciální. Výhodou u těchto čoček je, že vám je vyrobí na míru a můžete tak u čočky ovlivnit parametry jako rozměr, zakřivení nebo samotný počet dioptrií. Takové čočky pak můžete používat klidně celý rok. Nevýhoda? Při jejich pořizování nestačí jen přijít do optiky a vybrat si ty nejlepší. Speciální kontaktní čočky získáte až po vyšetření u vašeho kontaktologa a počítejte také s tím, že pravidelným kontrolám se jen tak nevyhnete.

Už máte jasno, který z typu čoček je ten pravý pro vás? Pokud stále váháte, napište nám! Rádi vám pomůžeme vybrat to nejlepší řešení.

Sdílejte: